شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

سونوگرافی شکستگی آلت تناسلی مردان

خانه > مقالات > سونوگرافی شکستگی آلت تناسلی مردان
سونوگرافی شکستگی آلت تناسلی مردان

سونوگرافی شکستگی آلت تناسلی مردان

تشخیص شکستگی آلت تناسلی با دقت بالا در وضعیتی که فرد دارای درد و اضطراب شدید است موضوع بسیار مهمی است، در این صفحه، نکات مربوط به سونوگرافی شکستگی آلت تناسلی، فواید، نحوه انجام و سوالات متداول را بررسی خواهیم کرد.

شکستگی آلت تناسلی چیست و زمانی رخ می دهد؟

شکستگی آلت تناسلی شامل پارگی tunica albuginea، غلاف فیبری اطراف بافت آلت است. این پارگی باعث درد شدید، از دست دادن نعوظ و اغلب همراه با صدا است. ممکن است کبودی و تورم به دنبال داشته باشد که منجر به تغییر شکل آشکار آلت نیز شود. شکستگی آلت تناسلی، جز آسیب های نادر اما جدی است که می تواند در حین فعالیت جنسی یا ضربه ایجاد شود. اغلب از خم شدن یا ضربه ناگهانی به آلت تناسلی در حالت نعوظ ناشی می شوند. در صورت داشتن علائم، تشخیص فوری دقیق برای درمان مناسب بسیار مهم است.

نقش سونوگرافی در تشخیص

سونوگرافی به عنوان یک روش قابل اعتماد و با دقت بالا برای تشخیص شکستگی آلت تناسلی مطرح است. از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر در زمان واقعی از ساختارهای داخلی آلت تناسلی استفاده می کند. این تصاویر به متخصصان پزشکی کمک می کند تا میزان آسیب را ارزیابی کرده و درمان مناسب را تعیین کنند.
از دیگر مزایای سونوگرافی تشخیص Penile Fractured می توان به غیر تهاجمی بودن، ایمن بودن(به علت عدم استفاده از اشعه یونیزان)، در دسترس همگان بودن و مشخص شدن فوری نتیجه اشاره کرد.

تمامی سونوگرافی های مخصوص آقایان را می توانید اینجا مطالعه کنید.

نحوه انجام

بیمار روی میز معاینه دراز می کشد و یک ژل مخصوص روی ناحیه ریخته می شود و سپس یک مبدل صوتی (پروب سونوگرافی) به آرامی بر روی منطقه حرکت می کند و امواج صوتی را به داخل بدن ارسال می کند و تصاویر را روی یک مانیتور می گیرد.

تفسیر نتایج

تفسیر نتایج سونوگرافی آلت شکسته باید توسط یک رادیولوژیست انجام شود تا وجود و محل شکستگی آلت تناسلی را تایید کند. و سپس پزشک معالج بتواند طرح درمان مناسب را برنامه ریزی کند.

تشخیص با سایر تکنیک های تصویربرداری

در حالی که سونوگرافی برای تشخیص بسیار موثر است اما گاهی روش های دیگری مانند ام آر آی یا سی تی اسکن نیز ممکن است در موارد پیچیده استفاده شود. اولتراسوند به دلیل در دسترس بودن و دقت، ابزار تشخیص اولیه ترجیحی می باشد.

جلوگیری از شکستگی آلت تناسلی

برای جلوگیری از شکستگی آلت تناسلی، احتیاط در هنگام فعالیت جنسی به طور قابل توجهی خطر آسیب را کاهش می دهد.

بهبودی و درمان شکستگی آلت

اگر پارگی tunica albuginea وجود نداشته باشد، می توان آسیب را به صورت غیر جراحی با کمپرس سرد و مسکن ساده مدیریت کرد. اما در موارد پارگی بهتر است با جراحی و ترمیم تونیک، عوارض را کاهش داد. همچنین به علت احتمال آسیب مجرای ادراری همیشه در اولین فرصت باید این مورد نیز چک شود.
تشخیص به موقع از طریق سونوگرافی به اطمینان از درمان موفقیت آمیز و بهبودی کمک می کند. پس از جراحی، یک دوره استراحت و بهبودی ضروری است.

نتیجه

سونوگرافی تشخیص شکستگی آلت تناسلی اطلاعات دقیق و فوری برای درمان موثر ارائه می دهد. تشخیص به موقع نه تنها به نتایج بهتر کمک می کند، بلکه خطر عوارض غیر قابل جبران را نیز کاهش می دهد.
چنانچه دارای علائم هستید و قصد انجام این تست را دارید پیشنهاد ما به شما مرکز تصویربرداری رازی است که یکی از بهترین مراکز سونوگرافی جنوب تهران و منطقه شهرری است و کلیه خدمات تصویربرداری از جمله سی تی اسکن، ام آر آی و... را ارائه می دهد

سوالات متداول

آیا شکستگی آلت تناسلی شایع است؟

شکستگی آلت تناسلی یک مشکل نادر است اما می تواند به دلیل ضربه شدید و همچنین در حین مقاربت یا فعالیت های دیگر رخ دهد.


آخرین مطالب

نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات