شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

رادیوگرافی ساده برای تشخیص مشکلات استخوانی

آدرس

تهران شهرری، خیابان فداییان اسلام، روبروی بیمارستان فیروزابادی، کوچه پیلغوش پلاک ۲۷

02155932972
alizadehradiology@gmail.com

ساعت کاری

شنبه - چهارشنبه8 الی 21
پنجشنبه8 الی 21
جمعهتعطیل
رادیوگرافی ساده برای تشخیص مشکلات استخوانی

رادیوگرافی ساده برای تشخیص مشکلات استخوانی

رادیوگرافی ساده از استخوان یا x-ray ساده استخوانی، یک روش تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از پرتو ایکس، تصاویر دو بعدی از استخوان ها و مفاصل بدن بیمار تهیه می کند. این تصاویر برای تشخیص و بررسی بیماری ها و اختلالاتی که در استخوان ها و مفاصل رخ می دهند، استفاده می شود.

موارد کاربرد رادیوگرافی استخوانی

رادیوگرافی ساده استخوانی می تواند برای
- تشخیص شکستگی، شکل استخوان و یا دررفتگی استخوان
- بررسی سن استخوانی (بعدا لینک به صفحه مرتبط)
- تشخیص برخی بیماری های مفصلی مثل آرتروز و روماتوئید آرتریت
رادیوگرافی ساده می تواند برای تصویربرداری قسمت‌های مختلف بدن مانند دست، پا، سینه و ستون فقرات استفاده می‌شود. و در اصطلاح عموم به عکس معروف است به طور مثال عکس مچ دست، عکس مچ پا، عکس ستون فقرات و...

مزایای رادیوگرافی استخوانی

رادیوگرافی ساده استخوانی برای تشخیص بیماری های مربوط به استخوان ها و مفاصل در بیماران مختلف از جمله بزرگسالان، کودکان استفاده می شود.
از دیگر مزایای رادیوگرافی ساده استخوانی، سرعت و سهولت انجام این تست است. برای انجام رادیوگرافی ساده استخوانی، نیازی به آماده سازی خاصی نیست و بیمار می تواند در عرض چند دقیقه این تست را انجام دهد. همچنین، هزینه این تست نیز نسبتاً پایین است و بیماران می توانند با هزینه های کمتر، به راحتی از این تست استفاده کنند.

خطرات و معایب رادیوگرافی استخوانی

در این شیوه به دلیل استفاده از اشعه ایکس اغلب اوقات این سوال برای افراد به وجود می آید که آیا خطر و ضرری برایشان ندارد؟
در پاسخ باید گفت رادیوگرافی ساده استخوانی غیرمضر و امن است و در بسیاری از موارد، اولین ابزاری است که پزشکان برای تشخیص بیماری های مربوط به استخوان ها و مفاصل استفاده می کنند. اما همانطور که گفته شد به دلیل استفاده از اشعه ایکس برای همه افراد ایمن نیست از جمله افراد باردار.
با این حال، در برخی موارد مانند بارداری، پزشکان باید با احتیاط و با توجه به نیازهای بیمار تصمیم بگیرند که آیا رادیوگرافی ساده استخوانی برای تشخیص بیماری مناسب است یا بهتر است از روش های دیگری استفاده کند.
از محدودیت ها و معایب این شوه می توان گفت در برخی موارد، رادیوگرافی ساده استخوانی نتواند به طور کامل به تشخیص بیماری ها و اختلالات مربوط به استخوان ها و مفاصل بپردازد به همین دلیل پزشکان ممکن است نیاز به تصویربرداری پیشرفته تری مانند MRI یا CT scan داشته باشند.

شیوه انجام رادیوگرافی استخوانی

برای انجام رادیوگرافی ساده استخوانی، بسته به نوع تست و ناحیه مورد تصویربرداری بیمار به صورت ایستاده یا نشسته و یا گاه به صورت خوبیده در مقابل دستگاه رادیوگرافی قرار می گیرد. پرتو ایکس از سوی دستگاه به بدن بیمار فرستاده می شود و تصاویر استخوان ها و مفاصل در دستگاه ثبت می شود. این تصاویر سپس توسط پزشک مورد بررسی و تشخیص قرار می گیرد.

چرا رادیوگرافی ساده استخوانی در مرکز تصویربرداری رازی شهرری؟

به طور کلی، رادیوگرافی ساده استخوانی یکی از روش های اولیه و مهم تصویربرداری پزشکی برای تشخیص بیماری های مربوط به استخوان ها و مفاصل است. با این حال، برای تشخیص بیماری های پیشرفته تر و دقیق تر، ممکن است نیاز به تصویربرداری پیشرفته تری مانند MRI یا CT scan باشد. همچنین، برای استفاده از رادیوگرافی ساده استخوانی، باید به دقت از این روش استفاده شود و تفسیر تصاویر باید توسط پزشک متخصصی که تجربه کافی در تشخیص بیماری های مربوط به استخوان ها و مفاصل داشته باشد، انجام شود.
چنانچه قصد انجام رادیوگرافی استخوانی دارید پیشنهاد ما به ما شما مرکز تصویربرداری رازی است چراکه
یکی از مدرن ترین دستگاه های
همکاری با بهترین و مجرب ترین کارشناسان رادیولوژی
طرف قرارداد بیمه ها
نوبت گیری سریع
ارسال لینک تصاویر برای بیماران به محض آماده شدن تصاویر