شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

سنجش تراکم استخوان در شهرری و جنوب تهران

آدرس

تهران شهرری، خیابان فداییان اسلام، روبروی بیمارستان فیروزابادی، کوچه پیلغوش پلاک ۲۷

02155932972
alizadehradiology@gmail.com

ساعت کاری

شنبه - چهارشنبه8 الی 21
پنجشنبه8 الی 21
جمعهتعطیل
سنجش تراکم استخوان در شهرری و جنوب تهران

سنجش تراکم استخوان در شهرری و جنوب تهران

اگر احتیاج به نوبت سنجش تراکم استخوان در جنوب تهران و شهرری دارید و یا می خواهید اطلاعاتی از این تست کسب کنید با ما همراه باشید.

تست سنجش تراکم استخوان(Bone Mineral Densitometry) چیست؟

تست سنجش تراکم استخوان(Bone Mineral Densitometry) چیست؟

تست سنجش تراکم استخوان آزمایشی است که با استفاده از دستگاه تصویربرداری سنجش تراکم استخوان تعیین می کند که آیا فرد مبتلا به پوکی استخوان می باشد یا خیر، پوکی استخوان به اختلالی گفته می شود که مشخصه آن استخوان های شکننده تر و با احتمال شکستگی بیشتر است و در پی بیماری پوکی استخوان جرم و تراکم و سفتی استخوان ها کاهش می یابد و متاسفانه هیچ علامت ظاهری ندارد و در گذر زمان باعث افزایش احتمال خطر شکستگی استخوان می شود.

در تست سنجش تراکم استخوان چه فرآیندی اتفاق می افتد؟

در این تست بیمار بر روی تخت دراز می کشد بسته به محل استخوان مورد نظر دتکتور دستگاه بر روی آن قرار می گیرد و با استفاده از اشعه ایکس تابانده شده، تعداد گرم کلسیم و سایر مواد معدنی استخوان را در سطحی از استخوان بررسی می کنند.این روش بدون درد و غیر تهاجمی است.
مدت زمان انجام این تست متغیر است و بسته به اینکه برای یک یا دو استخوان انجام شود یا کل بدن، بین 10 الی 20 دقیقه طول می کشد.

آیا تست سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری ضرر دارد؟

میزان پرتوگیری برای فرد بسیار پایین است بطوریکه می‌توان گفت مقدار دوز جذب شده در صد بار تست سنجش تراکم استخوان برابر با یک بار رادیوگرافی ساده می‌باشد. بنابراین انجام تست دانسیومتری هیچ‌گونه ضرری برای فرد ندارد.

موارد استفاده سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری

تست سنجش تراکم استخوان برای اندازه گیری تراکم همه ی استخوان های بدن به ویژه برای استخوان لگن، ران و ستون فقرات استفاده می شود.
هرچه تراکم استخوان کمتر باشد، احتمال شکستگی استخوان بیشتر است بنابراین مهم ترین و بیشترین استفاده تست سنجش تراکم استخوان برای تشخیص آسیب ها و شکستگی هایی که امکان دارد در آینده رخ دهند، می باشد.
استفاده دیگر تست سنجش تراکم استخوان برای بررسی پیگیری روند درمان است، که آیا تراکم استخوان فرد بهبود می یابد، پس رفت دارد و یا یا ثابت مانده است.
پس از شکستگی استخوان نیز احتمال پوکی استخوان وجود دارد بنابراین یکی از موارد استفاده تست سنجش تراکم استخوان بررسی تراکم و دانسیته آن پس از شکستگی است.
یکی از دیگر موارد استفاده مهم این تست بررسی دفورمیتی های(بدشکلی) استخوان است.

چه کسانی به تست سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری نیاز دارند؟

زنان بالای 65 سال و همینطور مردان بالای 70 سال
کسانی که سابقه ی شکستگی استخوان در سنین بالاتر از 50 سال را دارند و یا سابقه ی شکستگی استخوان بعد از یک ضربه خفیف را دارند.
کسانی که مشکلاتی نظیر قوز کمر دارند .
زنانی که زودتر از 45 سالگی یائسه شده اند و یا قائدگی های نامنظم دارند.
سابقه بیماری هایی مثل روماتیسم مفصلی و یا بیماری سلیاک
افرادی که سابقه خانوادگی شکستگی لگن دارند.
کم بودن شدید وزن بصورتی که BMI کمتر از 19 باشد.(قد بسیار بلند و یا وزن کم)
افرادی که تیروئید پرکار دارند.
افرادی که دیابت نوع یک دارند.
افرادی که سابقه خانوادگی شکستگی لگن دارند.
زنانی که پس از یائسگی، دارو‌های استروژن‌دار مصرف نکرده‌اند.
افرادی که میزان کلاژن داخل ادرار آن‌ها بیشتر از حد نرمال است.
افرادی که دارای ترک‌خوردگی در مهره‌های ستون فقرات هستند.
آقایانی که دارای بیماری‌های خاص کلیوی، کبدی و روماتوئید هستند.
افرادی که از برخی دارو‌های خاص از جمله داروهای خانواده کورتیکو استروئید، داروی‌های ضد تشنج و ... استفاده می‌کنند.

سنجش تراکم استخوان در مرکز تصویربرداری رازی شهرری

دستگاه bone densitometry برند Hologic آمریکا موجود در مرکز تصویربرداری رازی شهرری پیشتاز ابداع نسل جدید تکنولوژی آنالیز شکستگی مهره ها و دفورمیتی ستون فقرات با کیفیت تصاویر دو برابر بهتر نسبت به روش های قدیمی می باشد که یکی از پیشرفته ترین دستگاه های تراکم سنجی استخوان است که دارای جدیدترین نوآوری های تکنولوژی در این زمینه است که علاوه بر تراکم سنجی استخوان میزان بافت چربی محیطی بدن را نیز اندازه گیری می کند و در نتیجه برای بررسی ریسک بیماری های چاقی و مهم تر از آن بیماری های قلبی و عروقی نیز، از آن می توان استفاده کرد.
مهم ترین ویژگی این دستگاه استاندارد بودن آن و نزدیک بودن پارامتر سنجی آن به جمعیت ایرانی است در نتیجه خطای این دستگاه در بررسی های تراکم سنجی استخوان بسیار بسیار کم بوده و از این لحاظ کاملا تحت تایید پزشکان روماتولوژیست می باشد، بر خلاف سایر برند های دستگاه های سنجش تراکم استخوان که مورد تایید پزشکان (به علت شبیه نبودن به جامعه آماری ایرانی) نمی باشند.
همچنین از دیگر نقاط قدرت این مرکز جامع بودن خدمات قابل ارائه به بیماران است که باعث شده است این مرکز یکی از بهترین مراکز رادیولوژی شهرری و جنوب تهران باشد.
این تست همه روزه قابل انجام است، برای دریافت نوبت می توانید با شماره های 55932972(021) - 55976795(021) تماس حاصل فرمایید و یا از طریق واتس اپ با شماره 09378210350 در ارتباط باشید، و یا از طریق همین سایت اقدام فرمایید.