شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

ام آر آی پستان چیست؟ | MRI سینه در بهترین مرکز تصویربرداری تهران

خانه > مقالات > ام آر آی پستان چیست؟ | MRI سینه در بهترین مرکز تصویربرداری تهران
ام آر آی پستان چیست؟ | MRI سینه در بهترین مرکز تصویربرداری تهران

ام آر آی پستان چیست؟ | MRI سینه در بهترین مرکز تصویربرداری تهران

ام آر آی پستان یکی از روش‌های پیشرفته تصویربرداری پستان است که با استفاده از میدان مغناطیسی قوی، تصاویر دقیقی از بافت‌های پستان ایجاد می‌کند. این روش با دقت بالایش در تشخیص سرطان پستان در زنان موثر است.

ام آر آی پستان چیست؟


ام آر آی پستان از میدان مغناطیسی بسیار قوی، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای پستان استفاده می شود. که کاملا بی خطر بوده به این علت که از اشعه یونیزان در آن استفاده نمی شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) سینه در وهله اول به عنوان یک ابزار تکمیلی برای غربالگری پستان با ماموگرافی یا سونوگرافی استفاده می شود. و همچنین ممکن است برای غربالگری زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه، ارزیابی میزان سرطان پس از تشخیص، یا ارزیابی بیشتر ناهنجاری‌های مشاهده شده در ماموگرافی استفاده شود. و همچنین بهترین روش برای تعیین اینکه آیا ایمپلنت سینه سیلیکونی پاره شده است یا خیر.در ادامه با آگاهی های لازم قبل از انجام Breast Mri، نحوه انجام آن و... بیشتر آشنا خواهید شد.

موارد کاربرد و دلایل انجام ام آر آی پستان

غربالگری زنان در معرض خطر بالای سرطان پستان
کسانی که سابقه سرطان پستان در سن کمتر از 50 سالگی در خانواده آن ها وجود داشته است (به خصوص در مادر، خواهر، خاله) نسبت به سایرین بیشتر در معرض این خطر هستند و نیاز به معاینات بیشتر و دقیق تری دارند MRI پستان در این افراد گزینه بسیار مناسبی است.
بررسی وسعت و میزان پیشرفت بافت سرطانی
در افراد مبتلا به سرطان پس از تشخیص برای بررسی اینکه آیا بافت های اطراف، غدد لنفاوی و... هم درگیر شده اند یا خیر یا اینکه توده سرطانی چه وسعتی از عضلات و بافت ها را درگیر کرده است از ام آر آی پستان استفاده می شود.
ارزیابی ناهنجاری های روئت شده در ماموگرافی
گاهی اوقات یک ناهنجاری در ماموگرافی مشاهده می شود که به تنهایی با ماموگرافی و سونوگرافی پستان قابل ارزیابی نیست. در این موارد ، می توان از MRI پستان برای تعیین قطعی اینکه آیا ناهنجاری نیاز به بیوپسی دارد یا می توان با خیال راحت به حال خود رها کرد، استفاده کرد.
پیگیری و فالوآپ بیمارانی که سابقه جراحی پستان داشته اند.
بررسی محل های برداشت بافت سرطانی پس از انجام جراحی (ماستکتومی، لامپکتومی) توسط ام آر آی پستان یا همان Breast MRI انجام می شود.
پیگیری و فالوآپ بیمارانی که در حال انجام شیمی درمان برای درمان توده های پستانی هستند.
در برخی موارد قبل از انجام جراحی های توده های پستانی نیاز به انجام شیمی درمان است، در این موارد ام آر آی پستان برای نظارت بر عملکرد شیمی درمانی و ارزیابی مجدد میزان تومور استفاده می شود.
بررسی ایمپلنت سینه
بهترین روش برای تعیین پارگی ایمپلنت سینه سیلیکونی ام آر آی پستان می باشد.

ام آر آی سینه یا ماموگرافی یا سونوگرافی سینه

تصمیم گیری بین ماموگرافی و MRI سینه باید بر اساس مدت زمان بیماری، سن بیمار، سابقه خانوادگی سرطان پستان، نوع بافت پستان و دلایل دیگری که ممکن است برای انجام این آزمون‌ها وجود داشته باشد، صورت گیرد.

ماموگرافی در حالت کلی برای افرادی که سن آنها بیشتر از 40 سال است، توصیه می شود. این آزمون در تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه بسیار موثر است و به عنوان آزمون اولیه در جهت تشخیص سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سونوگرافی سینه نیز یک روش تصویربرداری پستان است که در برخی موارد می‌تواند در تشخیص سرطان پستان مفید باشد. این روش برای زنانی که بافت پستانی چگال دارند، زنان زیر 40 سال، باردار یا شیرده هستند توصیه می‌شود.

اما برای زنانی که سن آنها کمتر از 40 سال است، بافت پستانی چگال و سابقه خانوادگی سرطان پستان وجود دارد، ممکن است نیاز به انجام MRI سینه باشد. MRI سینه با دقت بالاتری در تشخیص سرطان پستان نسبت به ماموگرافی برخی موارد مفید است. همچنین، برای افرادی که قبلاً درمان سرطان پستان داشته‌اند، MRI سینه ممکن است انتخاب مناسبی باشد. با این حال، باید توجه داشت که هزینه انجام MRI سینه بیشتر از ماموگرافی است.

بنابراین، برای تصمیم گیری در مورد انجام ماموگرافی یا MRI سینه، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و مشاوره لازم را دریافت کنید.

آمادگی های قبل از انجام ام آر آی پستان

برای انجام MRI پستان همانند سایر تست های ام آر آی
نیاز به رژیم دارویی و غذایی خاصی نیست مگر در صورت دستور پزشک،Mri های همراه با تزریق ماده حاجب نیاز به چند ساعت ناشتایی دارند.
در صورت احتمال بارداری، سابقه جراحی، هرگونه حساسیت و آلرژی، بیماری های کلیوی، تتو، ترس از بودن در فضاهای بسته حتما تکنسین تصویربرداری را مطلع کنید.
لباس راحت پوشیده و اشیای فلزی ازجمله طلا و جواهرات جواهرات، ساعت، کارت‌های اعتباری و سمعک‌، سنجاق و موارد فلزی مشابه که می توانند تصاویر MRI را مخدوش کنند را در منزل گذاشته
در اغلب مواقع ایمپلنت های فلزی که در بدن بیماران وجود دارند همانند مواردی که در جراحی ارتوپدی استفاده می شوند هیچ خطری در طول MRI ندارند و مشکلی برای ثبت تصویر ایجاد نمی کنند و انجام ام آر آی مجاز است به جز برخی کاشت حلزون، برخی ایمپلنت های مغزی که برای آنوریسم مغزی استفاده می شوند، برخی پیس میکر های قلبی؛ به همین علت توصیه اکید می شود در صورت داشتن هر گونه ایمپلنت فلزی با پزشک و تکنسین تصویر برداری مشورت شود.

نحوه انجام ام آر آی پستان

برای انجام تستBREAST ام آر آی ابتدا بیمار لباس یکبار مصرف راحت پوشیده بر روی تخت به شکم دراز کشیده، پستان فرد در جایگاه تعبیه شده در تخت دستگاه قرار میگیرد بالشتک هایی زیر بدن فرد قرار می گیرد که هم باعث راحتی فرد شده هم از حرکت های فرد میکاهد.
هدفونی برای کاهش آزار صدای دستگاه بر روی گوش بیمار قرار می گیرد و به داخل محفظه ی استوانه ای شکل به سمت مرکز آهنربا فرستاده می شود.

در حین انجام تست تکنسین از طریق میکروفون تعبیه شده با شما ارتباط برقرار می کند و زمان هایی از شما می خواهد نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید، همکاری در زمینه حبس نفس بسیار در ثبت تصاویر با کیفیت تاثیرگذار است.

اگر پزشک درخواست ام آر آی پستان تزریقی داده باشد پرستار اقدام به گرفتن رگ بیمار میکند و ماده حاجب از طریق تزریق وریدی به بدن بیمار وارد می شود.

مدت زمان انجام تست MRI سینه حدودا 45 تا 60 دقیقه می باشد اما ممکن است از شما خواسته شود تا انتهای چک کردن تصاویر توسط کارشناسان در مرکز حضور داشته باشید.

برخلاف رادیولوژی و سی تی اسکن (CT)، MRI از اشعه یونیزه استفاده نمی کند. در عوض، امواج رادیویی اتم‌های هیدروژن بدن را، مجدداً تراز می‌کنند. هنگامی که اتم های هیدروژن به تراز معمول خود باز می گردند، بسته به نوع بافتی که در آن قرار دارند، مقادیر متفاوتی انرژی ساطع می کنند. اسکنر این انرژی را گرفته و با استفاده از این اطلاعات تصویر ایجاد می کند و کامپیوتر سیگنال ها را پردازش می کند و مجموعه ای از تصاویر را ایجاد می کند که هر کدام یک برش نازک از بدن را نشان می دهد. رادیولوژیست می تواند این تصاویر را از زوایای مختلف بررسی کند.

مراقبت های بعد از انجام ام آر آی پستان

بیمار می تواند پس از Mri پستان فعالیت های معمول و رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرد (مگر در حالتی که برای بیمار از آرامبخش استفاده شده است).
در موارد بسیار نادر، برخی بیماران عوارض جانبی ناشی از ماده حاجب را تجربه می کنند. اینها ممکن است شامل حالت تهوع، سردرد و درد در محل تزریق کهیر، خارش یا سایر واکنش های آلرژیک به ماده حاجب را تجربه کنند. اگر علائم آلرژیک در فرد ظاهر شد بلافاصله باید پزشک را مطلع کرد.

مزایا و عوارض ام آر آی پستان

از مزایای MRI پستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
همان طور که در بالا هم اشاره شد به دلیل استفاده نکردن از اشعه ایکس در Mri پستان، بی ضرر و غیر تهاجمی است، تکمیل کننده تست های ماموگرافی و سونوگرافی پستان و همچنین بهترین روش برای بررسی پارگی ایمپلنت های سیلیکونی است.
در افراد جوان که نسبتا بافت سینه متراکم تری دارند ام آر آی پستان نسبت ماموگرافی دقیق تر عمل می کند.
اگر ضایعه مشکوکی در تصویربرداری روئت شود و نیاز به انجام نمونه برداری از آن باشد بهترین روش ام آر آی پستان است.
ماده کنتراست MRI گادولینیم نسبت به مواد کنتراست مبتنی بر ید که برای رادیولوژی و سی تی اسکن استفاده می شود، احتمال ایجاد واکنش آلرژیک کمتری دارد.
از ابتدای شروع به تصویربرداری از بافت های بدن تاکنون هیچ عارضه ای برای بیمارانی که ام آر آی انجام داده اند ثبت نشده است، این موضوع شامل ام آر آی پستان هم می شود.
فقط در برخی موارد افرادی که ام آر آی تزریقی انجام می دهند امکان بروز حساسیت دارند و یا در صورت داشتن بیماری ها و ناراحتی های کلیوی انجام ام آر آی تزریقی حتما باید با مشورت پزشک متخصص انجام شود.

تفسیر نتایج ام آر آی پستان

ام آر آی پستان تستی کاملا تخصصی است که تفسیر تصاویر و نتایج آن به عهده پزشک متخصص رادیولوژی و سونوگرافی است.

ام آر آی پستان در بهترین مرکز تصویربرداری تهران

اگر قصد انجام ام آر آی سینه را دارید پیشنهاد ما به شما مراجعه به مرکز ام آر آی مرکز تصویربرداری رازی که یکی از بهترین مراکز ام آر آی تهران است، می باشد. به این دلیل با بهره گیری از متخصین و بهترین دستگاه ها و با آخرین متد روز دنیا آماده ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی تصویربرداری از جمله ام آر آی پستان (Breast MRI) می باشد. شایان ذکر است این مرکز برای انجام تست ام آر آی پستان از نظارت سرکار خانم دکتر بهاره مباشری فلوشیپ رادیولوژی پستان و بیماری های زنان بهره مند است و جواب تست MRI پستان نهایتا طی 24 ساعت حاضر شده و جهت رفاه حال بیماران محترم از طریق پیامک به بیماران اطلاع رسانی می شود و بیماران محترم می توانند جواب تست خود را به صورت آنلاین مشاهده کنند.


ام آر آی قلب چیست؟

سوالات متداول

خطرات ام آر آی سینه

ام آر آی سینه به طور کلی یک تکنیک تصویربرداری ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، قرار گرفتن در معرض یک میدان مغناطیسی قوی ممکن است برای افرادی که دارای ایمپلنت‌ها یا دستگاه‌های فلزی خاصی هستند مناسب نباشد.

بهترین زمان برای انجام ام آر آی سینه

بهترین زمان برای انجام ام آر آی سینه، هفته بعد از اتمام قاعدگی است.

ام آر آی سینه در دوران پریودی

اگر برای انجام MRI سینه در دوران قاعدگی دلایلی وجود دارد، می‌توان این آزمون را انجام داد. با این حال، باید توجه داشت که در دوران قاعدگی، بافت پستانی زنان به دلیل تغییرات هورمونی و تورمی که در این دوره رخ می‌دهد، ممکن است بیشتر باشد و به همین دلیل در این دوران انجام ام آر آی سینه توصیه نمی شود.

هزینه ام آر آی سینه

هزینه انجام ام آر آی پستان در مرکز تصویربرداری رازی با بیمه تامین اجتماعی به مبلغ 2 میلیون تومان انجام می شود و بدون بیمه به مبلغ دو میلیون و 500 هزار تومان همه روزه قابل انجام است در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره های مرکز تماس حاصل فرمایید.


آخرین مطالب

نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات