شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

تفاوت MRI و ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی

خانه > مقالات > تفاوت MRI و ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی
تفاوت MRI و ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی

تفاوت MRI و ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی

MRI یک تکنیک تصویربرداری پزشکی غیر تهاجمی و بدون درد است که از میدان مغناطیسی، امواج رادیویی و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن استفاده می کند اما برای بررسی عروق یا همان رگ های بدن از ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی استفاده می شود.

تفاوت های MRI و MRA و MRV

اگر پزشک معالج شما به هر دلیلی برای شما تست های mra و یا mrv تجویز کند حتما برای شما سوال میشود این تست ها چه تفاوتی با mri دارند و به چه دلیلی برای شما تجویز شده اند و چگونه انجام می شوند. اگر میخواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
همانطور که در بالا هم گفته شد MRI یک تکنیک تصویربرداری پزشکی غیر تهاجمی و بدون درد است که از میدان مغناطیسی، امواج رادیویی و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن استفاده می کند اما برای بررسی عروق یا همان رگ های بدن از ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی استفاده می شود.
عروق(رگ ها)بدن انسان از سرخرگ (شریان)، سیاهرگ (ورید) و مویرگ تشکیل شده است که شریان ها مسئول انتقال خون از قلب به اعضا بدن و سیاهرگ ها مسئول انتقال خون از قسمت های بدن به قلب می باشند.
اگر فردی به طور مادر زادی مشکلات عروقی داشته باشد و یا به هر دلیلی دچار مشکل عروقی شود برای تشخیص و بررسی این موضوع تست های MRA و MRV برای وی تجویز می شود که در ادامه به طور کامل توضیح داده می شوند.

Mra یا ام آر آنژیوگرافی چیست؟

تست ام آر اِی نیز همانند ام آر آی یک تکنیک تصویربرداری غیر تهاجمی و بدون درد است که برای ثبت تصاویر از اشعه مضر ایکس استفاده نمی کند به همین دلیل بی ضرر محسوب می شود.
در ام آر آنژیوگرافی شریان های خونی در سراسر بدن بررسی می شود. برخلاف آنژیوگرافی سنتی، ام آر آنژیوگرافی یک تست به مراتب کمتر تهاجمی و دردناک است، که برای بررسی بیماری ها و ترومبوز (نارسایی شریان ها)، بررسی مشکلات مادر زادی و به دو صورت بدون تزریق ماده حاجب و با تزریق ماده حاجب انجام می شود.

ام آر آی تزریقی چیست؟

دلایل تجویز ام آر آنژیوگرافی

بررسی وجود ناهنجاری های متفاوت شریانی از جمله آنوریسم(برآمدگی رگ)، آرترواسکلروز(تصلب شرایین) و باریکی شریان ها در نواحی مختلف بدن مثل مغز، گردن، قفسه سینه، ناحیه شکمی و اندام های تحتانی در افرادی که دچار مشکلات مادر زادی عروق هستند و یا
- تشخیص شریان های باریک پا، اغلب در آماده سازی برای جراحی اندوواسکولار
- بررسی و تشخیص آسیب به شریان های مختلف بدن در افراد پس از حادثه و ضربه
- تشخیص و بررسی بیماری های شریانی در ناحیه کلیه قبل از عمل پیوند کلیه
- میزان خون رسانی شریان ها در افراد دارای سرطان قبل از انجام اموری مثل پرتو درمانی
- بررسی عروق کرونری، قبل از جراحی مثل استنت گذاری و یا جراحی بای پس عروق کرونری
- بررسی ناهنجاری ها و وجود لختگی خون در شریان های ریه

نحوه انجام ام آر آنژیوگرافی

تست ام آر آنژیوگرافی همانند تست ام آر آی انجام میشود، قبل از شروع تست باید تمام اشیاع فلزی مثل عینک ،سنجاق و ... را در آورید و تکنسین از شما میخواهد روی تخت بخوابید و شما را داخل دستگاه میفرستند. مدت زمان تست متغیر است بستگی به نوع اسکن شما دارد اگر تست شما نیاز به تزریق ماده حاجب داشته باشد از طریق تزریق داخل وریدی ماده حاجب به بدن شما وارد میشود تزریق این ماده سبب رویت بهتر ورید ها و تفکیک آنها از بافت های مجاور و در نتیجه موجب تشخیص بهتر مشکلات وضایعات شود.
اگر ناراحتی های کلیوی، قلبی کلیوی و یا حساسیت دارید تکنسین را قبل از شروع تست مطلع کنید و یا اگر حین تزریق احساس گر گرفتگی و یا سرما و نفس تنگی داشتید حتما بلافاصله اطلاع دهید.
در تست ام آر آنژیوگرافی تزریقی شما به 6 تا 4 ساعت ناشتایی نیاز دارید که به شما اطلاع داده می شود.
اگر فوبیا بودن در محیط های بسته را دارید قبل از انجام تست به پزشک و تکنسین اطلاع دهید تا از آرامبخش برای شما استفاده شود.

Mrv یا ام آر ونوگرافی چیست؟ام آر ونوگرافی یا به اختصار MRV نیز همانند ام آر آنژیوگرافی انجام میشود با این تفاوت که برای بررسی ورید ها یا همان سیاهرگ های سراسر بدن استفاده میشود که این تست هم همانند تست MRA با تزریق ماده حاجب و یا بدون ماده حاجب قابل انجام است که بستگی به ورید های مورد بررسی دارد ولی اگر فرد دچار مشکلات کلیوی باشد یا به ماده حاجب حساسیت داشته باشد بدون تزریق ماده حاجب انجام می شود که از مزیت های این شیوه میتوان به این مورد اشاره کرد که بدون تزریق ماده حاجب هم ورید های بدن فرد کاملا و به خوبی قابل ارزیابی می باشند.

دلایل تجویز ام آر ونوگرافی

بیشترین علتی که تست ام آر ونوگرافی استفاده میشود برای بررسی ترومبوز وریدی است.
به گفته ویکی پدیا ترومبوز به موقعیتی گفته می‌شود که یک لخته در داخل عروق سالم تحت شرایطی خاص ایجاد شود که می‌تواند مانع جریان خون در عروق شود. اگر این لخته یا تکه‌ای از آن در بدن شروع به حرکت کند به آن آمبولی می‌گویند .
ترومبوآمبولی یا آمبولی لختهٔ خون معمولاً به دنبال حرکت کردن یک لختهٔ ورید عمقی در اندام و یا به دنبال عمل جراحی، بی‌حرکتی طولانی مدت، سرطان و یا بعضی مشکلات انعقادی ژنتیکی یا اکتسابی رخ می‌دهد. آمبولی‌ها بر اساس محلی که به آن وارد می‌شوند علایم متفاوتی ایجاد می‌کنند. ترومبوآمبولی ریه یکی از شایع‌ترین محل ورود آمبولی است که معمولا در بیماران بستری دیده می‌شود و سبب تنگی نفس ناگهانی می‌شود. آمبولی می‌تواند وارد مغز شده و سبب علایم سکتهٔ مغزی شود.
از دیگر دلایل تجویز ام آر ونوگرافی میتوان به بررسی و تشخیص مشکلات مادر زادی ورید ها هم اشاره کرد.
همچنین MRV روشی بسیار کاربردی برای بیمارانی است که درد و ورم پای آن ها ناشی از مشکلات غیر عروقی است اما شرایط بالینی بیمار به اشتباه نارسایی وریدی یا انسداد وریدی را نشان می دهد.

انجام تست MRA وMRV در تهران

در مرکز تصویربرداری رازی که در منطقه شهرری تهران واقع شده است اسکن های ام آر آنژیوگرافی و ام آر ونوگرافی با استفاده از دستگاه ام آر آی برند زیمنس آلمان مدل Amira و 1.5 تسلا همه روزه قابل انجام است و به محض آماده شدن نتیجه تست پیامکی حاوی لینک گزارش برای بیماران ارسال میشود که میتوانند در هر زمان و مکانی به گزارش و تصاویر خود دسترسی داشته باشند همچنین جهت جهت رفاه حال بیماران امکان اخذ نوت آنلاین نیز در این مرکز فراهم است شما از طریق سایت میتوانید اقدام به دریافت نوبت فرمایید و یا از طریق واتس اپ با شماره 09378210350 در ارتباط باشید و یا با شماره های مرکز (02155976795 و 02155932972) تماس حاصل فرمایید.

MR.Arthrography|تشخیص آسیب های مفصلی با ام آر آرتروگرافی
ام آر آی قلب

سوالات متداول

سوال

جواب

MRA مغز چیست؟

پزشک شما دستور MRA (آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی) از مغز شما را داده است. MRA از یک میدان مغناطیسی، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویری از رگ های خونی مغز استفاده می کند.

ونوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRV) مغز چیست؟

ونوگرافی رزونانس مغناطیسی مغز یک روش تصویربرداری تشخیصی غیر تهاجمی و بدون درد است که از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از سیاهرگ‌های مغز شما استفاده می‌کند.


آخرین مطالب

نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات