شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

مرکز ام آر آی دکتر علیزاده شهرری

آدرس

تهران شهرری، خیابان فداییان اسلام، روبروی بیمارستان فیروزابادی، کوچه پیلغوش پلاک ۲۷

02155932972
alizadehradiology@gmail.com

ساعت کاری

شنبه - چهارشنبه8 الی 21
پنجشنبه8 الی 21
جمعهتعطیل
مرکز ام آر آی دکتر علیزاده شهرری

مرکز ام آر آی دکتر علیزاده شهرری

انجام کلیه تست های ساده و تخصصی ام آر آی در مرکز تصویربرداری دکتر علیزاده توسط یکی از به روز ترین دستگاه های دنیا

ام آر آی و انواع آن

ام آر آی و انواع آن

ام آر آی(Mri) که مخفف کلمه Magnetic Resonance Imaging می باشد یک شیوه پیشرفته تصویربرداری است که با استفاده از امواج رادیویی، مغناطیسی و یک کامپیوتر برای ایجاد تصویر بافت ها و عروق بدن کاربرد دارد.
شیوه تصویربرداری ام آر آی بر خلاف سایر شیوه ها مثل سی تی اسکن و رادیولوژی از اشعه یونیزه استفاده نمی کند بنابراین بی ضرر محسوب میشود.
دستگاه ام آر آی از یک تخت روان و یک محفظه ی آهنربایی لوله ای شکل تشکیل شده است، بیمار بر روی تخت دراز میکشد و به داخل دستگاه فرستاده می شود، آهنربا با سرعت شروع به چرخش میکند و باعث می شود موقتا اتم های هیدروژن موجود در مولکول های آب بدن هم تراز شوند، از طرفی همزمان بیمار در معرض امواج رادیویی قرار می گیرد این امواج باعث می شود اتم های هیدروژن تراز شده از خود سیگنالی تولید می کنند که برای ایجاد تصاویر توسط کامپیوتر ثبت می شوند.

انواع ام آر آی:
MRI ساده و جنرال:
• مغز
• ستون مهره ها
• مفاصل و استخوان ها
• حفره شکم
MRI تخصصی و فوق تخصصی:
ام آر آی پستان (Breast MRI) در حالت دینامیک
ام آر آی قلب(Cardiac MRI)
• ام آر آی مجاری صفراوی(MRCP)
• ام آر آی سیستم ادراری (MRU)
ام آر آنژیوگرافی(MRA)
• ام آر ونوگرافی (MRV)
• ام آر آی تخصصی ناحیه شکم
• ام آر اسپکتروسکوپی (MRS)
• ام آر آی هیپوفیز
• ام آر انتروگرافی (MRE) که براي بررسی بيماری كرون و بررسی ضايعات كبد و پانكراس و آدرنال استفاده می شود.
• ام آر آی مفاصل TN joint
• ام آر دفکوگرافی که برای بررسی و تشخیص اختلالات و مشکلات عضلات کف لگن استفاده می شود.
• ام آر آی قلب و کبد جهت بررسی رسوب آهن(*T2)
• ام آر آی جنین (FETAL MRI)
ام آر والیومتری
• ام آر فیستولوگرافی
• ام آر آی جفت (placenta accreta)
ام آر آرتروگرافی

در مرکز تصویربرداری رازی شهرری انواع تست های ام آر آی جنرال و تخصصی همه روزه قابل انجام است.

طرز کار Mri چگونه است؟

دستگاه ام آر آی از یک تخت روان و یک محفظه ی آهنربایی لوله ای شکل تشکیل شده است، بیمار بر روی تخت دراز میکشد و به داخل دستگاه فرستاده می شود، آهنربا با سرعت شروع به چرخش میکند و باعث می شود موقتا اتم های هیدروژن موجود در مولکول های آب بدن هم تراز شوند، از طرفی همزمان بیمار در معرض امواج رادیویی قرار می گیرد این امواج باعث می شود اتم های هیدروژن تراز شده از خود سیگنالی تولید می کنند که برای ایجاد تصاویر توسط کامپیوتر ثبت می شوند.

در مرکز تصویربرداری رازی شهرری تست ام آر آی توسط دستگاه زیمنس 1.5 تسلایی که یکی از دقیق ترین و به روزترین دستگاه های دنیا انجام میشود.

تاریخچه ام آر آی

اختراع دستگاه ام آر آی کمک شایانی به علم پزشکی دنیا کرده است، اولین بار در سال 1950 با میدان مغناطیسی توسط هرمن کار(Herman Carr) اختراع و در سال 1956 میلادی واحد تسلا برای آن انتخاب شد ولی در کل می توان گفت اولین تصویر پزشکی واضح توسط دستگاه ام آر آی در سال 1973 میلادی گرفته شد.

آمادگی های قبل از ام آر آی

مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که در هنگام انجام تست ام آر آی نباید از فلزات استفاده کرد به این علت که در میدان مغناطیسی اختلال ایجاد میکند و باعث ایجاد نویز بر روی تصاویر می شود. بنابراین قبل از انجام تست از بیمارخواسته می شود عینک، سمعک، زیور آلات، کارت بانکی و هر شی فلزی دیگری که به همراه دارد را از خود دور کند و اگر هرگونه ایمپلنت فلزی مثل ایمپلنت های دندانی، پیس میکر(باتری قلب)، تتو و ... دارید حتما قبل از انجام تست کارشناسان مربوطه را مطلع کنید.
مورد بعدی این است که اگر مشکلاتی از قبیل ناراحتی های کلیوی، آلرژی دارید یا احتمال مدهید باردار باشید حتما اطلاع دهید به این علت که اگر تست شما MRi با تزریق باشد پزشک و کارشناسان باید از این موضوع آگاه باشند.

قبل از انجام تست ام آر آی در مرکز تصویربرداری رازی شهرری میتوانید از طریق همین سایت با کارشناسان مرکز در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم انجام شود.

ام آر آی با تزریق چیست؟

گاهی اوقات برای تمایز بافت مورد نظر با اعضا و بافت های مجاور پزشک تست همراه با تزریق را تجویز میکند.
در این مواقع بیمار باید حداقل از 4 ساعت قبل از انجام تست ناشتا باشد و قبل از شروع تست ماده حاجب از طریق تزریق وریدی به عروق فرد وارد میشود و به محض رسیدن به ناحیه مورد نظر تصویربرداری آغاز می شود.
بعد از انجام ام آر آی با تزریق هم به بیمار توصیه می شود مایعات زیاد بنوشد تا هر چه سریع تر ماده از بدن وی دفع شود و در صورت رنگی بودن ادرار نباید نگران شد.

تست MRI چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انجام تست ام آر آی متفاوت و از حدود 15دقیقه تا یک ساعت امکان دارد زمانبر باشد. ام آر آی هر عضو بدن تقریبا 15 دقیقه طول می کشد و اگر همراه با تزریق باشد این زمان بیشتر و حدود 20 دقیقه است. همچنین ام آر آی های تخصصی بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشند

عوارض و خطرات MRI

سوالی که برای همگان امکان دارد پیش بیاید این است که آیا انجام ام آر آی ضرر دارد؟خطر و عارضه ای بیمار را تهدید میکند؟ در جواب این سوال باید گفت ام آر آی هیچ ضرری ندارد، به این دلیل که اشعه X استفاده نمی کند. و از ابتدای استفاده از دستگاه ام آر آی تاکنون هیچ گزارشی شامل عوارض آن بر روی بیماران ثبت نشده است، حتی گاهی در تصویربرداری های حساس مثل بررسی نقایص مشکلات و بیماری های جنین و مادر در دوران حساس بارداری هم از ام آر آی استفاده می شود.
اما لازم به ذکر است ام آر آی هم مانند تمام تست های دیگر پزشکی و تصویربرداری بدون دستور پزشک معالج و ضرورت بهتر است انجام نشود.

تفاوت MRI با سی تی اسکن و رادیولوژی

همه این شیوه ها برای بررسی بافت و اعضا داخلی بدن استفاده می شوند اما تفاوت اساسی تست ام آر آی با سی تی اسکن و رادیولوژی عدم استفاده از اشعه یونیزه استفاده نمی کند در نتیجه کاملا بی خطر است. و تفاوت بعدی آن در میزان حساسیت و دقت در بررسی بافت ها و اعضای بدن است که نسبت به سی تی اسکن بسیار دقیق تر و تخصصی تر است، اما سی تی اسکن و رادیولوژی رایج تر و کم هزینه تر از ام آر آی هستند.

آیا انجام ام آر آی دردناک است؟

در جواب این سوال باید گفت خیر، هیچ گونه دردی ندارد و فقط تنها در ام آر آی هایی که با تزریق ماده حاجب همراه هستند،تزریق دارو امکان دارد مقداری اذیت کننده باشد آن هم در حد بسیار ناچیز.
همچنین گاهی افراد از بودن در فضاهای بسته اضطراب دارند، در چنین حالتی آرام بخش به فرد تجویز می شود و در موارد خیلی حاد توصیه به انجام تست با دستگاه های نیمه باز می شود.

عوامل موثر بر بهتر شدن تصویر ام آر آی

برای یک تصویر با کیفیت و یک تفسیر درست از آن چندین پارامتر تاثیر گذار هستند از جمله کیفیت دستگاه، دقت و مهارت کارشناس رادیولوژی، تخصص و تبحر پزشک متخصصی رادیولوژی که تحلیل و تفسیر تصاویر را انجام می دهد و همچنین موضوع مهم دیگر اینکه پزشک و اپراتور به تمامی آپشن های موجود در دستگاه تسلط داشته باشند و این موضوع با آپدیت بودن پرسنل، کنترل کیفی به موقع دستگاه و هماهنگی مرکز با شرکت کمپانی دستگاه امکان پذیر است.

شایان ذکر است در مرکز تصویربرداری رازی شهرری تست ام آر آی توسط مجرب ترین و با سابقه ترین کارشناسان رادیولوژی انجام می شود که با حوصله و دقت کافی نهایت تلاش را برای ثبت تصاویر با کیفیت انجام می دهند، و سپس گزارش تصاویر توسط پزشکان متخصص در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

مراقبت های بعد از انجام ام آر آی

بعد از انجام تست ام آر آی به مراقبت خاصی نیاز نیست مگر اینکه از داروی بی هوشی و یا خواب آور برای تست استقاده شده باشد که در این صورت توصیه می شود کار هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند از جمله رانندگی.
همچنین لازم به ذکر است بعد از انجام ام آر آی های تزریقی اگر فرد دچار آلرژی شد حتما باید پزشک را مطلع کند.

انجام ام آر آی در جنوب تهران و شهرری

همانگونه که واقف هستید اخذ نوبت ام آر آی در بسیاری از مراکز بسیار زمان بر و سخت است اما در این مرکز به دلیل وجود تیم پزشکی و پرسنل تمام وقت ثبت نوبت برای بیماران در کمترین زمان ممکن امکان پذیر است و در جهت رفاه حال بیماران علاوه بر شیوه اخذ نوبت حضوری و تلفنی (02155976795-02155932972) امکان اخذ نوبت اینترنتی از طریق سایت و ارتباط با واتس اپ (09378210350) هم امکان پذیر است.
همچنین شایان ذکر است ریپورت تصاویر ام آر آی در مرکز رازی توسط تیم پزشکی متخصص و فوق تخصص رادیولوژیست به سرپرستی دکتر علیزاده انجام می شود که این موضوع با حساسیت بسیار بالا و در برخی تست ها با استفاده از به روزترین نرم افزارهای دنیا انجام می شود و صرف کوتاهترین زمان ممکن آماده میشود و از طریق پیامک به بیمار محترم اطلاع رسانی میشود.

برای انجام کلیه تست های جنرال، تخصصی و فوق تخصصی ذکر شده در بالا می توانید به مرکز تصویربرداری رازی واقع در منطقه شهرری تهران که جامع ترین مرکز تصویربرداری جنوب تهران محسوب می شود مراجعه کنید.