شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

مهمترین پارامترهای سونوگرافی بارداری و تفسیر آن ها

خانه > مقالات > مهمترین پارامترهای سونوگرافی بارداری و تفسیر آن ها
مهمترین پارامترهای سونوگرافی بارداری و تفسیر آن ها

مهمترین پارامترهای سونوگرافی بارداری و تفسیر آن ها

تفسیر سونوگرافی بارداری همانند سایر سونوگرافی ها، مسئله ای بسیار تخصصی می باشد که به عهده پزشک متخصص رادیولوژی و سونوگرافی است اما با این حال بسیاری از مادران باردار قصد دارند در مورد اصطلاحات و پارامتر هایی که در گزارشات سونوگرافی در طی دوره بارداری آنها آمده است اطلاعاتی کسب کنند. برای برطرف کردن دلواپسی های یک مادر در ادامه لیستی از اصطلاحات سونوگرافی دوران بارداری و معنای آن ها خواهیم آورد.

معنای مهمترین پارامترهای سونوگرافی بارداری

پارامتر LMP:

اصطلاح LMP در سونوگرافی بارداری مخفف Last Menstrual Period و به معنای آخرین دوره عادت ماهیانه است در واقع آخرین روز از آخرین قاعدگی را LMP گویند.

پارامتر GS:

اصطلاح GC در سونوگرافی بارداری مخففGestational Sac و به معنای کیسه حاملگی یا ساک بارداری است. از جمله اولین پارامتر های بارداری است، کیسه حاملگی حفره بزرگ مایع اطراف جنین را گویند که در یک بارداری نرمال باید داخل حفره رحم قرار گیرد.

پارامتر YS:

اصطلاح YSدر سونوگرافی بارداری مخفف Yolk sac است و به معنای کیسه زرده است، کیسه زرده ساختاری است که در اوایل بارداری در داخل رحم ایجاد می شود. وظیفه تغذیه جنین به عهده آن است، و همچنین به تبادل گازها بین مادر و جنین کمک می کند. کیسه زرده همچنین سلول هایی تولید می کند که بعدا به ساختارهای مهمی مانند بند ناف، سلول های خونی و اندام های تولید مثل تبدیل می شوند.

کیسه زرده در چه هفته بارداری از بین می رود؟

حدود یک یا دو هفته پس از لانه گزینی جنین در رحم کیسه زرده ظاهر می شود و در اواخر سه ماهه اول بارداری ناپدید می شود.

مشاهده نشدن کیسه زرده در سونوگرافی به چه معناست؟

اغلب اوقات، مشاهده نشدن کیسه زرده (یا کیسه زرده ای که کوچکتر از حد طبیعی است یا بد شکل است) در حدود 6 هفتگی می تواند نشانه سقط جنین باشد. اما برای اطمینان بیشتر باید تا سونوگرافی بعدی صبر کرد.

پارامتر AC:

اصطلاح AC در سونوگرافی بارداری مخفف Abdominal circumference و به معنای دور شکم جنین است. این پارامتر به همراه سایر موارد برای بررسی وزن جنین استفاده می شود.

پارامتر EFW:

اصطلاح EFW در سونوگرافی بارداری مخفف Estimated Date of Weight و به معنای وزن تخمینی جنین است، سونوگرافی بارداری برای تخمین وزن جنین با استفاده از اندازه گیری های مختلف جنین مانند دور سر، دور شکم و طول استخوان ران محاسبه می شود. EFW می تواند به پزشکان در نظارت بر رشد و تکامل جنین کمک کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که EFW فقط یک تخمین است و ممکن است کاملاً دقیق نباشد.

پارامتر AC:

اصطلاح AC در سونوگرافی بارداری مخفف Abdominal circumference و به معنای دور شکم جنین است.

پارامتر FL:

اصطلاح FL در سونوگرافی بارداری مخفف Femur Length و به معنای طول استخوان ران جنین با اندازه این پارامتر قد جنین تخمین زده می شود.

پارامتر HL:

اصطلاح HL در سونوگرافی بارداری مخفف Humeral length و به معنای طول استخوان بازو جنین است.

پارامتر AFI:

اصطلاح AFI در سونوگرافی بارداری مخفف Amniotic Fluid Index و به معنای شاخص مایع آمنیوتیک است، که میزان و حجم اندازه مایع اطراف جنین را بررسی می کند.
پایین بودن حجم این مایع می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های کلیوی جنین و یا محدود شدن رشد جنین شود.

پارامتر FHR:

اصطلاح FHR در سونوگرافی بارداری مخفف Fetal Heart Rate و به معنای نرخ ضربان قلب جنین است.
ضربان قلب جنین بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ در دقیقه نرمال، می باشد.

پارامتر CRL:

اصطلاح CRL در سونوگرافی بارداری مخفف Crown Rump Length و به معنای طول قد جنین در حالت نشسته است، یعنی از فرق سر تا کفل جنین با کمک این پارامتر می توان رشد جنین را بررسی کرد.

پارامتر IUGR:

اصطلاح IUGR در سونوگرافی بارداری مخفف Intrauterine Growth Restriction و به معنای اختلال رشد جنین داخل رحم مادر است و زمانی گفته می شود که وزن وزن و رشد جنین کمتر از حد طبیعی است.

پارامتر Nb:

اصطلاح Nb در سونوگرافی بارداری مخفف Nasal Bone است و به معنای استخوان بینی است.

پارامتر NT:

اصطلاح NT در سونوگرافی بارداری مخفف Nuchal Translucency است و به معنای مایع پشت گردن جنین است این پارامتر جهت بررسی اختلالات کروموزومی سنجیده می شود.

پارامتر BPD:

اصطلاح BPDدر سونوگرافی بارداری مخفف Biparietal Diameter است و به معنای قطر بین دو آهیانه سر جنین است اندازه این پارامتر برای انجام زایمان طبیعی اهمیت زیادی دارد.

پارامتر HC:

اصطلاح HC در سونوگرافی بارداری مخفف Head Circumference است و به معنای اندازه دور سر جنین است.

پارامتر PL:

اصطلاح PLدر سونوگرافی بارداری مخفف Pole است و به معنای قطب جنین است.

تفسیر مهمترین پارامترهای سونوگرافی بارداری

آیا فرزند من نرمال است؟ گاهی مادران باردار نگران پارامتر های به دست آمده در سونوگرافی و یا اختلاف آنها با اندازه گیری های قبلی هستند به طور مثال بعضی پارامتر های بیومتریک مثل سن جنین وزن جنین دور شکم دور سر، طول ران و... اینکه هر کدام از این موارد باید به چه میزان باشد سوال بسیاری از مادران باردار است است اگر بیشتر یا کمتر از حد نرمال بود؟ در پاسخ باید گفت تفسیر تمامی این پارامتر را با توجه به سن تخمین زده شده جنین، وضعیت مادر، گاهی اوقات ژنتیک و در بعضی شرایط بسته به نتیجه آزمایشات و معاینات بالینی انجام می شود. بنابراین به مادران باردار توصیه می کنیم به پزشک سونوگرافیست و متخصص زنان خود اعتماد کنند اگر موضوع مهمی باشد پزشک حتماً شما را مطلع می کند.

اشتباه در تفسیر سونوگرافی

گاهی اوقات مادران می پرسند آیا امکان دارد پزشک در نتیجه سونوگرافی اشتباه کند، یا سوالاتی از قبیل اینکه چرا سن جنین در هر سونوگرافی یک عدد متفاوت تخمین زده می شود؟ و ...
همانطور که میدانید سونوگرافی های دوران بارداری از حساسیت ویژه ای برخوردار هستند که باید در یک مرکز معتبر، توسط دستگاه دقیق و پزشکی متبحر انجام شود که مرکز تصویربرداری رازی (رادیولوژی و سونوگرافی دکتر علیزاده) واقع در منطقه شهرری تهران یکی از بهترین و معتبر ترین مراکز ارائه دهنده خدمات تصویربرداری پزشکی از جمله، سونوگرافی، ماموگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی، رادیولوژی و انواع نمونه برداری می باشد؛ که می تواند از خطاهای احتمالی در سونوگرافی های بارداری و ... و ایجاد نگرانی و هزینه اضافه برای خانواده ها جلوگیری کند.

سوالات متداول


آخرین مطالب


نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات