شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

اکوی قلب جنین + زمان انجام اکوکاردیوگرافی + واژینال یا شکمی؟

خانه > مقالات > اکوی قلب جنین + زمان انجام اکوکاردیوگرافی + واژینال یا شکمی؟
 اکوی قلب جنین + زمان انجام اکوکاردیوگرافی + واژینال یا شکمی؟

اکوی قلب جنین + زمان انجام اکوکاردیوگرافی + واژینال یا شکمی؟

اکو قلب جنین، یک تست تخصصی سونوگرافی است که نقش مهمی در ارزیابی قلب جنین دارد. در این صفحه اهمیت اکوکاردیوگرافی، زمان انجام آن، روش انجام و... را بررسی خواهیم کرد، و همچنین می توانید نوبت اکو قلب جنین دریافت کنید.

اکوکاردیوگرافی یا همان اکو قلب جنین چیست؟


اکوکاردیوگرافی جنین یک روش تشخیصی غیر تهاجمی، بدون درد و بدون اشعه است که از فناوری اولتراسوند یا همان سونوگرافی برای تجسم قلب در حال رشد جنین استفاده می کند. هدف آن شناسایی هر گونه ناهنجاری ساختاری یا نقص مادرزادی قلب در مراحل اولیه بارداری است. همچنین، پزشک شما را قادر می‌سازد تا جریان خون را در قلب جنین ببیند. این نگاه عمیق به پزشک شما اجازه می‌دهد تا هرگونه ناهنجاری در جریان خون یا ضربان قلب جنین را نیز بیابد.

چرا به اکوی قلب جنین نیاز داریم؟

اکوی قلب جنین یکی از مهمترین تست‌های پزشکی است که پزشکان زنان و ماماها از آن برای بررسی سلامت قلب و عروق جنین در دوران بارداری استفاده می‌کنند. در زیر به دلایل استفاده از اکوی قلب جنین پرداخته شده است:
1. بررسی سلامت قلب و عروق جنین: اکوی قلب جنین به پزشکان کمک می‌کند تا سلامت و عملکرد قلب و عروق جنین را بررسی کنند و هرگونه نقص در قلب و عروق جنین را تشخیص دهند.
2. بررسی جریان خون: اکوی قلب جنین به پزشکان کمک می‌کند تا جریان خون در قلب و عروق جنین را بررسی کنند و هرگونه نقص در جریان خون را شناسایی کنند.
همچنین از طریق اکوکاردیوگرافی قلب جنین تعیین سن جنین، بررسی میزان آمنیوتیک فلوئید یا مایع درون رحم را بررسی کنند و بررسی حرکات جنین نیز ممکن است.
بنابراین، اکوی قلب جنین به عنوان یکی از مهمترین تست‌های پزشکی در دوران بارداری، برای بررسی سلامت جنین و پیشگیری از مشکلات محتمل در آینده بسیار مفید است و مداخلات به موقع و استراتژی های مدیریتی را ممکن می سازد. تشخیص زودهنگام به طور قابل توجهی پیش آگهی و نتیجه را برای نوزادانی که با مشکلات قلبی متولد می شوند بهبود می بخشد.

چه کسانی حتما باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام دهند؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین به عنوان یک روش پیشگیری و تشخیصی برای نقص قلبی در جنین، برای برخی گروه‌های مادران باردار توصیه می‌شود. این گروه‌ها عبارتند از:
1. مادران با سابقه خانوادگی نقص قلبی: اگر در خانواده شما نقص قلبی وجود دارد، پزشک شما ممکن است توصیه کند که اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام شود.
2. مادران با سابقه بارداری‌های قبلی با نقص قلبی: اگر در بارداری‌های قبلی شما نقص قلبی در جنین شناسایی شده است، پزشک شما ممکن است توصیه کند که در بارداری فعلی نیز این روش انجام شود.
3. مادران با بیماری‌های خاص: اگر شما دچار بیماری‌های خاص مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، عفونت‌های ویروسی، سابقه استفاده از داروهای خاص یا سابقه مصرف الکل هستید، پزشک شما ممکن است توصیه کند که اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام شود.
4. مادران با سن بالا: مادران بالای 35 سال دارای ریسک بالاتر برای نقص قلبی در جنین هستند و پزشک شما ممکن است توصیه کند که این روش انجام شود.
با این حال، همانطور که گفته شد، تصمیم نهایی در مورد انجام این روش برای هر باردار به عهده پزشک شماست و باید با او مشورت شود.

بهترین زمان برای انجام تست اکوکاردیوگرافی

این سونوگرافی تخصصی معمولاً بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود، زمانی که قلب کودک به اندازه کافی برای معاینه جامع رشد کرده است. در موارد حاملگی های پرخطر یا مشکوک به بیماری های قلبی، اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است زودتر انجام شود.

روش انجام اکو قلب جنین

مبدل اولتراسوند(پروب سونوگرافی) امواج صوتی با فرکانس بالا منتشر می کند که تصاویر دقیقی از قلب جنین ایجاد می کند. این روش بدون درد است و بسته به موقعیت و همکاری کودک معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.
سپس تصاویر به دست آمده توسط متخصصین رادیولوژیِ با تجربه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و هر گونه ناهنجاری ساختاری یا مسائل عملکردی در قلب را بررسی می کنند. تخصص آنها ارزیابی دقیق و تشخیص دقیق را تضمین می کند، و گزارشی دقیق از تصاویر برای پزشک معالج تهیه کرده و اگر نیاز باشد به متخصص دیگری ارجاع می دهند.

انواع Fetal Echocardiography

انواع اکوی قلب جنین به دو دسته اساسی تقسیم می‌شوند: اکوی قلب جنین ترنس‌آبدومینال (Transabdominal Fetal Echocardiography) و اکوی قلب جنین ترنس‌واژینال (Transvaginal Fetal Echocardiography). در زیر به توضیح دو نوع اکوی قلب جنین می‌پردازیم:
1. اکوی قلب جنین ترنس‌آبدومینال (Transabdominal Fetal Echocardiography): در این نوع اکوی قلب جنین، پروب اکویی به صورت ترانس‌آبدومینال از روی شکم مادر برای تصویربرداری از قلب جنین استفاده می‌شود. این نوع اکوی قلب جنین معمولا از هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می‌شود و می‌تواند نقص‌های قلب جنین را تشخیص دهد.
2. اکوی قلب جنین ترنس‌واژینال (Transvaginal Fetal Echocardiography): در این نوع اکوی قلب جنین، پروب اکویی از طریق واژن و دیوار رحم به قرینه جنین نزدیک می‌شود. این نوع اکوی قلب جنین برای بررسی نقص‌های قلبی جنین در دوران بارداری زودتر از هفته ۱۸ می‌تواند انجام شود و معمولا در مواردی که نیاز به تصویربرداری دقیق‌تر از قلب جنین باشد، استفاده می‌شود.
در هر دو نوع اکوی قلب جنین می‌توان به کمک دستگاه اکوگرافی، تصاویر دقیقی از قلب جنین بدست آورد و نقص‌های موجود در قلب جنین را تشخیص داد.

تفاوت اکوی قلب جنین با نوار قلب

اکوکاردیوگرافی قلب جنین و نوار قلب دو روش متفاوت برای بررسی قلب هستند.
- اکوکاردیوگرافی قلب جنین: با استفاده از امواج صوتی، تصویر سه بعدی از قلب جنین را به نمایش می‌گذارد و به متخصصین پزشکی کمک می‌کند تا هرگونه نقص قلبی را شناسایی کنند.
- نوار قلب: این روش با استفاده از الکترودها، فعالیت الکتریکی قلب را در طول زمان ثبت می‌کند و به پزشک کمک می‌کند تا هرگونه نامنظمی در ضربان قلب را تشخیص دهد.
به طور کلی، اکوکاردیوگرافی قلب جنین برای بررسی سلامت قلب جنین در دوران بارداری استفاده می‌شود، در حالی که نوار قلب برای تشخیص نامنظمی‌ها و بیماری‌های قلبی در بزرگسالان استفاده می‌شود.

آیا اکوی قلب برای جنین خطر دارد؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یک روش امن برای بررسی سلامت قلب جنین است و در حالت عادی برای مادر و جنین خطری ندارد و عوارض بسیار نادر هستند و در اکثر موارد، اکوکاردیوگرافی قلب جنین بدون هیچگونه مشکل انجام می‌شود.

اکو قلب جنین را چه کسی انجام میدهد؟سونوگرافیست یا متخصص قلب؟

توصیه می شود برای انجام اکوکاردیوگرافی جنین متخصصین متبحر رادیولوژی و سونوگرافی هستند که از کلیه روند سونوگرافی ها و نحوه رشد جنین آگاه هستند و در صورت لزوم ارجاع به متخصص قلب داده شود، بنابراین، برای انجام اکوی قلب جنین، ممکن است به تعامل دو یا چند تخصص پزشکی نیاز باشد.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلب جنین

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلب جنین توسط متخصصین انجام می‌شود. در این روش، تصویر سه بعدی از قلب جنین به نمایش در می‌آید و متخصصان پزشکی با استفاده از آن، سلامت قلب جنین را بررسی می‌کنند. در صورتی که هرگونه نقص قلبی در جنین شناسایی شود، متخصصین باید نوع و شدت نقص را تعیین کرده و برای درمان آن، پیشنهادات لازم را به مادر و خانواده ارائه کنند. به طور کلی، تفسیر نتایج اکوکاردیوگرافی قلب جنین برای تشخیص هرگونه نقص قلبی در جنین بسیار مهم است و باید توسط متخصصین با تجربه و تخصص لازم انجام شود.

تفاوت اکو قلب جنین با دیگر سونوگرافی های بارداری

اکوی قلب جنین یکی از انواع سونوگرافی های بارداری است، اما تفاوت‌هایی با دیگر سونوگرافی های بارداری دارد. در زیر به تفاوت‌های اکوی قلب جنین با دیگر سونوگرافی های بارداری اشاره می‌کنیم:
1. هدف اصلی: هدف اصلی اکوی قلب جنین، بررسی سلامت و عملکرد قلب و عروق جنین است، در حالی که هدف اصلی سایر سونوگرافی های بارداری، بررسی رشد جنین، میزان آمنیوتیک فلوئید و سایر علائم بارداری است.
2. زمان انجام: عموما اکوی قلب جنین در هفته ۱۸ تا ۲۲ از دوران بارداری انجام می‌شود، در حالی که سایر سونوگرافی های بارداری می‌توانند در هر مرحله‌ای از دوران بارداری انجام شوند.
3. نوع تصویربرداری: در اکوی قلب جنین، تمرکز بر روی تصویربرداری از قلب و عروق جنین است، در حالی که در سایر سونوگرافی های بارداری، تصویربرداری از کلیه اعضای جنین و رشد آنان صورت می‌گیرد.

اکوقلب جنین در تهران

اگر قصد انجام تست fetal echocardiography در تهران دارید می توانید با اطمینان خاطر به مرکز تصویربرداری رازی مراجعه نمایید چراکه این تست به صورت کاملا تخصصی توسط پزشکان مجرب این مرکز و با بهترین دستگاه های روز دنیا انجام می شود، این مرکز یکی از بهترین مراکز سونوگرافی در شهرری و جنوب تهران است.
در ادامه به سوالات متداولی که برای مادران عزیز در مود این تست پیش می آید پاسخ خواهیم داد:

سوالات متداول

هزینه اکو قلب جنین در 1402

هزینه این تست در مراکز مختلف، به گونه های متفاوت است اما در مرکز تصویربرداری رازی این تست در سال 1402 باتعرفه رسمی وزارت بهداشت انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اکوکاردیوگرافی واژینال است یا شکمی؟

بسته به نظر پزشک و وضعیت جنین و مادر دارد عموما در هفته های اولیه بارداری اگر در اسکن های آنومالی موردی دیده شود برای بررسی دقیق قلب جنین سونوگرافی واژینال انجام میشود اما در هفته های 18 تا 22 اکوکاردیوگرافی شکمی انجام می شود.


آخرین مطالب

نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات