شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

پروستات چیست؟ | التهاب و سرطان پروستات | سونوگرافی پروستات

خانه > مقالات > پروستات چیست؟ | التهاب و سرطان پروستات | سونوگرافی پروستات
پروستات چیست؟ | التهاب و سرطان پروستات | سونوگرافی پروستات

پروستات چیست؟ | التهاب و سرطان پروستات | سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات که از طریق مقعد و رکتوم انجام می شود، از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده پروستات مردان و کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن، بررسی سرطان پروستات و... می پردازد. در ادامه به توضیح وظایف پروستات و بیماری های آن و آمادگی های قبل از سونوگرافی پروستات و ... خواهیم پرداخت.

پروستات چیست؟

پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مرد است که شامل آلت تناسلی، پروستات، وزیکول‌های منی و بیضه‌ها می‌شود. پروستات درست زیر مثانه و جلوی رکتوم قرار دارد. اندازه آن به اندازه یک گردو است و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند) را احاطه کرده است.

وظیفه و عملکرد پروستات

وظیفه اصلی پروستات تولید مایعی است که اسپرم را تغذیه و انتقال می دهد (مایع منی).
پروستات جدا از نقشی که در تولید مثل دارد، در ادرار مردان هم نقش مهمی ایفا می‌کند. پروستات مجرای پیشابراه را در فاصله مثانه تا آلت تناسلی دربر گرفته‌است. منقبض شدن عضلات پروستات باعث آهسته شدن جریان ادرار می‌شود.

بیماری های پروستات

پروستاتیت (التهاب پروستات): که بیشتر به وسیله یک عفونت میکروبی ایجاد می‌شود.
هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH): یا بزرگی خوش‌خیم پروستات که بزرگی غیرسرطانی غده پروستات و یکی از شایعترین اشکال بیماری پروستات است که تقریباً در نیمی از مردان بالای پنجاه سال دیده می‌شود.
سرطان پروستات: یک بیماری بالقوه شدید است و بدخیم می‌باشد.
نشانه‌های انسدادی معمولاً زودتر خودشان را نشان می‌دهند و عبارتند از: تکرر ادرار، احتباس ادرار، کاهش قطر و فشار جریان ادرار و قطره قطره شدن انتهای ادرار. در واقع این علائم ناشی از تورم پروستات‌اند. سونوگرافی پروستات به تشخیص بیماری کمک شایانی می‌کند.

سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات که سونوگرافی ترانس رکتال نیز نامیده می شود، تصاویری از غده پروستات و بافت اطراف آن را ارائه می دهد.
سونوگرافی ترانس رکتال غده پروستات برای موارد زیر انجام می شود:
تشخیص اختلالات داخل پروستات
بررسی هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات
تشخیص و بررسی سرطان پروستات
کمک به تشخیص علت ناباروری مردان
همچنین می تواند برای هدایت روش هایی مانند بیوپسی سوزنی استفاده شود، که در آن از یک سوزن برای نمونه برداری از سلول ها (بافت) از ناحیه غیر طبیعی در غده پروستات استفاده می شود که بهتر است.

آمادگی های قبل از سونوگرافی پروستات

در سونوگرافی پروستات نیازی به آمادگی خاصی نیست. این روش به صورت سرپایی انجام می‌شود. عموما به بیماران توصیه می شود که چند ساعت قبل از آزمایش غذا نخورید و یا چند ساعت قبل از آزمایش از ملین استفاده کنید تا روده‌ها خالی شود.

نحوه انجام سونوگرافی پروستات

همانطور که گفته شد غده پروستات مستقیماً در جلوی راست روده یا رکتوم قرار دارد، بنابراین سونوگرافی به صورت ترانس رکتال انجام می شود تا پروب تصویربرداری تا حد امکان نزدیک به غده پروستات قرار گیرد.
برای سونوگرافی ترانس رکتال، از بیمار خواسته می شود که به پهلو دراز بکشد و زانوهای خود را خم کند. یک پوشش محافظ یکبار مصرف روی پروب قرار می گیرد، آغشته به ژل می شود و از طریق مقعد وارد می شود و در رکتوم قرار می گیرد. تصاویر از زوایای مختلف به دست می آیند تا بهترین نمای غده پروستات را داشته باشند. سونوگرافی پروستات معمولا در کمتر از 20 دقیقه زمان می برد.

نمونه برداری از پروستات تحت گاید سونوگرافی

اگر ضایعه مشکوک با سونوگرافی یا با معاینه رکتوم شناسایی شود، می توان نمونه برداری با هدایت اولتراسوند انجام داد.
در صورت نیاز به نمونه‌برداری یا بیوپسی، از بیمار خواسته می‌شود تا از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین به مدت هفت تا 10 روز قبل از نمونه برداری خودداری کند. این روش باید در شرایط ایزوله و بیمارستانی برای جلوگیری از خطر پخش عفونت انجام شود، وارد کردن یک سوزن به داخل غده پروستات است در حالی که رادیولوژیست قرار دادن سوزن را با سونوگرافی میبیند. مقدار کمی از بافت برای بررسی میکروسکوپی گرفته می شود.

نمونه برداری از پروستات تحت گاید سونوگرافی

مزایا، معایب و محدودیت های سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات همانند سایر سونوگرافی ها هیچ گونه ضرری برای بیمار ندارد و از مزایای این شیوه می توان به دسترسی آسان و کم هزینه است که هر چند بار که نیاز به تکرار داشته باشد می توان انجام داد و همچنین شیوه مناسبی برای هدایت روش های کم تهاجمی مانند بیوپسی سوزنی از پروستات است.
بیمارانی که انتهای روده خود (رکتوم) را طی جراحی قبلی برداشته اند، کاندیدای مناسبی برای سونوگرافی غده پروستات نیستند، زیرا این نوع سونوگرافی معمولاً نیاز به قرار دادن پروب در راست روده دارد. با این حال، رادیولوژیست ممکن است سعی کند غده پروستات را با قرار دادن یک پروب تصویربرداری اولتراسوند معمولی روی پوست پرینه بیمار (ناحیه بین پاها، پشت کیسه بیضه و جلوی مقعد) بررسی کند.گاهی اوقات غده را می توان با سونوگرافی از این طریق بررسی کرد، اما ممکن است تصاویر به اندازه پروب ترانس رکتال دقیق نباشد.در این مواقع ام آر آی غده پروستات یکی دیگر از گزینه های تصویربرداری جایگزین است و ممکن است به جای سونوگرافی یا علاوه بر آن برای بررسی بیشتر و دقیق تر انجام شود.

سونوگرافی پروستات در شهرری و جنوب تهران

مرکز تصویربرداری رازی شهرری، به سرپرستی دکتر علیزاده جامع ترین مرکز تصویربرداری جنوب تهران می باشد که تمامی خدمات مربوط به سونوگرافی، رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر آی را توسط به روزترین تجهیزات تصویربرداری و تیم پزشکی مجرب ارائه می دهد. یکی از مزایای انجام سونوگرافی پروستات در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی رازی داشتن پزشک آقا برای احساس راحتی بیشتر بیمار و همچنین امکان انجام ام آر آی پروستات در صورت لزوم است. جهت اخذ نوبت از طریق سایت، تلفن های مرکز، واتس اپ و حضورا می توانید اقدام فرمایید.

سوالات متداول


آخرین مطالب


نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات