شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

سرطان ریه و دقیق ترین راه تشخیص آن

خانه > مقالات > سرطان ریه و دقیق ترین راه تشخیص آن
سرطان ریه و دقیق ترین راه تشخیص آن

سرطان ریه و دقیق ترین راه تشخیص آن

در حال حاضر سرطان ریه کشنده‌ترین نوع سرطان در کل جهان شناخته شده است، به همین بهانه خود را ملزم دانسته آگاهی بیشتری در ارتباط با علل سرطان ریه، علائم آن و راه های تشخیص آن که دقیق ترین راه آن سی تی اسکن ریه می باشد توضیحاتی ارائه دهیم.

سرطان ریه چیست؟

شش یا همان ریه مهم ترین بخش دستگاه تنفسی انسان را تشکیل داده استو نقش آن اکسیژن رسانی به خون، حذف دی اکسید کربن از خون و دم و بازدم هوا می باشد. سرطان نوعی بیماری است با مشخصه اصلی رشد بی رویه سلول ها خود را نشان می دهد سرطان ریه در بافت‌های ریه، معمولاً در سلول‌های پوشاننده گذرگاه‌های هوا شکل می‌گیرد.
سرطان ریه از ریه ها شروع می شود و ممکن است به غدد لنفاوی یا سایر اندام های بدن مانند مغز گسترش یابد. گاه نیز ممکن است سرطان سایر اندام ها، به ریه ها سرایت پیدا کند. هنگامی که سلول های سرطانی از یک اندام به اندام دیگر گسترش می یابند، متاستاز نامیده می شوند.

علل سرطان ریه

سرطان ریه می تواند علل متفاوتی داشته باشد از جمله:
سابقه ژنتیکی این بیماری در خانواده فرد
استعمال دخانیات
در مواجهه بودن با گاز رادون، آزبست یا پنبه نسوز و یا سایر عوامل سرطان زا
تنفس طولانی مدت هوای آلوده

علائم سرطان ریه

علائم معمول سرطان ریه به محل و وسعت سرطان بستگی دارد اما می تواند شامل موارد زیر باشد:
تنگی نفس
درد قفسه سینه
سرفه های مزمن
سرفه کردن خون
شانه درد مزمن
گرفتگی صدا
مشکل در بلع
کاهش وزن بی دلیل
خستگی و درد استخوان غیرمعمول
در اکثر موارد سرطان ریه در مراحل اولیه، هیچ علامتی ندارد و فقط با تصویربرداری مشخص می شود. به همین دلیل توصیه به انجام غربالگری های سالیانه ریه می شود. اگر سرطان ریه به مغز سرایت کرده باشد، ممکن است فرد تاری دید، تشنج، سردرد و یا علائم سکته را نیز تجربه کند.

انواع سرطان ریه

سران های ریه بر اساس ظاهر سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ به دو نوع دسته بندی می شوند:
سرطان ریه سلول کوچک (SCLC): معمولاً در افراد یا کسانی که سابقه سیگاری بودن دارند یافت می شود. اگرچه این نوع سرطان نوع شیوع کمتری دارد، اما تومور تهاجمی تری است که احتمال انتشار آن به سایر نقاط بدن بیشتر است، این نوع سرطان عموما در مجاری هوای بزرگتر (نایژه‌های اولیه و ثانویه) پدید می‌آید.
سرطان ریه سلولی غیرکوچک (NSCLC): معمولاً در این نوع سرطان سرعت رشد و متاستاز کمتر است و اغلب دلیل به وجود آمدن آن چیزی به غیر استعمال دخانیات است و در بافت ریوی جانبی اتفاق می افتد.
این تقسیم ‌بندی برای تعیین نوع مدیریت بیماری و پیش‌بینی نتایج بیماری حائز اهمیت است.

تشخیص سرطان ریه

پزشکان عموما پس از بررسی سابقه بیمار، علائم و معاینه بالینی یک یا چند مورد از تست های زیر را برای بیماران تجویز می کنند:
رادیوگرافی قفسه سینه: معاینه با اشعه ایکس به پزشک این امکان را می دهد تا ریه ها و عروق خونی بیمار را ببیند و اغلب در صورت وجود علائم سرطان ریه اولین تستی است که انجام می شود. این تست غیر تهاجمی، نماهایی را از ریه ارائه می دهد اما دقیق ترین راه برای بررسی نیست.

سی تی اسکن ریه: سی تی اسکن ریه برای دیدن جزئیات دقیق‌تر در ریه‌ها و تشخیص تومورهایی که ممکن است در رادیوگرافی معمول دشوار باشد، انجام می شود. می توان گفت سی تی اسکن ریه اصلی ترین راه برای بررسی سرطان ریه است.
بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری های ریوی نیز وجود دارند که با استفاده از تابش یونیزان کمتری قابل تشخیص و بررسی هستند به طور مثال بیماران کرونایی، یا فردی که ندول یا گره ریوی دارد و هر 6 ماه یکبار باید توسط سی تی اسکن وضعیت گره بررسی شود، در چنین مواردی از سی تی اسکن با دوز پایین (LDCT) تصاویر متعدد و مقطعی با کیفیتی از بافت ریه ثبت می شود در حالی که بیمار تحت اشعه کمتری قرار می گیرد.
برخی اوقات نیز به علت حساسیت موضوع مورد پیگیری نیاز به افزایش میزان دوز اشعه برای افزایش رزولوشن تصاویر است، به طور مثال افرادی که به دلیل حیطه کاریشان در معرض خطر سرطان ریه هستند مثل افرادی که با آزبست سر و کار دارند و یا کارگران معادن زغال سنگ، برای بررسی وضعیت ریوی این افراد نیاز سی تی اسکن با دوز بالا (HDCT) می باشد.

اسکن هسته ای: در این اسکن مقدار کمی از مواد رادیواکتیو برای کمک به تعیین میزان سرطان ریه پس از تشخیص و همچنین ارزیابی پس از شروع درمان استفاده می‌کنند.

ام آر آی قفسه سینه: این تست هرچند که به ندرت برای تشخیص سرطان ریه استفاده می شود اما تصاویر بسیار دقیقی از حفرهٔ مرکزی قفسه سینه که از دو طرف به ریه ها محدود شده است، عروق خونی ریه، قلب و ... ارائه می دهد که گاه تحت تاثیر تومور قرار گرفته اند و نیاز به آنالیز دارند و در سی تی قابل بررسی نیستند.
همچنین ام آر آی قفسه سینه برای کسانی که منع انجام سایر روش ها مثل سی تی اسکن ریه دارند جایگزین مناسبی است.
نمونه برداری از سلول های خلط: در این آزمایش تشخیصی نمونه ای از خلط (مخاط سرفه شده) را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا مشخص شود که آیا سلول های غیر طبیعی وجود دارد یا خیر.
گاه این آزمایشات و تست ها نشان دهنده توده سرطانی خوش خیم هستند که فقط نیاز به چک آپ مرتب دارند اما اگر این آزمایشات نشان دهد که سلول های غیر طبیعی و بدخیم ریه بافت ریه را درگیر کرده است، ممکن است بیوپسی لازم باشد.
بیوپسی ریه برداشتن بافت ریه به منظور بررسی وجود سلول های غیر طبیعی است و به روش های مختلف انجام می شود. برخی از نمونه‌برداری‌ها شامل برداشتن مقدار کمی از بافت با سوزن است، در حالی که برخی دیگر شامل برداشتن کل توده یا ندول با جراحی است.

سی تی اسکن ریه در شهرری و جنوب تهران

مرکز تصویربرداری رازی جامع ترین و یکی از بهترین مراکز تصویربرداری شهرری و جنوب تهران است به این علت که تمامی خدمات تخصصی و فوق تخصصی تصویربرداری از جمله سی تی اسکن ریه در آن قابل انجام است، طرف قرارداد با بیمه ها می باشد، از به روز ترین تجهیزات پزشکی و مجرب ترین تیم پرسنلی و پزشکان بهرمند است و جهت رفاه حال بیماران محترم مجهز به سیستم نمایش آنلاین می باشد که امکان رویت تصاویر و پرونده ها را در هر زمان و مکانی مهیا کرده است. جهت اخذ نوبت سی تی ریه می توانید از طریق همین سایت اقدام به نوبت فرمایید.

سوالات متداول


آخرین مطالب

نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات