شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

رادیوگرافی دندان چیست | هزینه عکس دندان | عوارض و انواع | OPG

خانه > مقالات > رادیوگرافی دندان چیست | هزینه عکس دندان | عوارض و انواع | OPG
رادیوگرافی دندان چیست | هزینه عکس دندان | عوارض و انواع | OPG

رادیوگرافی دندان چیست | هزینه عکس دندان | عوارض و انواع | OPG

رادیولوژی دهان، فک و صورت که گاهی رادیولوژی دندان، فک و صورت نیز به آن می گویند نوعی تصویربرداری است که برای بررسی ساختار و مشکلات جمجمه، صورت، دندان ها و ارگان های مجاور استفاده می شود.

در این مطلب اختصاصا به رادیوگرافی دندان خواهیم پرداخت و به سوالاتی از قبیل دلایل انجام رادیولوژی دندان؟ نحوه انجام رادیولوژی دندان؟ خطرات رادیولوژی دندان؟ آمادگی های قبل از انجام رادیولوژی دندان؟ رادیولوژی دندان در دوران بارداری، انواع عکس رادیولوژی دهان و دندان و هزینه عکس دندان پاسخ خواهیم داد.

رادیوگرافی دندان یا رادیولوژی دندان یا عکس دندان چیست؟

عکس دندان، رادیوگرافی دندان و یا رادیولوژی دندان همه این ها اصطلاحاتی هستند که برای تصویر برداری از دندان ها استفاده می شود که به دندانپزشک کمک می کند ساختار و سلامت دندان ها و مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان ها، وضعیت ریشه ها، حفره های دندن ها، دندان های نهفته (مثل دندان عقل)و ... را بررسی کنند. در این روش تشخیصی از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می شود. همچنین رادیولوژی دهان، فک و صورت برای بررسی ساختار و مشکلات جمجمه، صورت، دندان ها و ارگان های مجاور نیز استفاده می شود.

دلایل انجام رادیولوژی دندان

عکس برداری از دندان مانند هر تصویر رادیوگرافی دیگری به پزشک کمک میکند هرگونه آسیب وارده به دهان،فک و صورت را قبل از تبدیل شدن به مشکلات جدی شناسایی و بررسی کند. به صورت نرمال به افراد توصیه می شود سالی 1 تا 2 بار برای بررسی سلامت دهان و دندان ها به دندان پزشک مراجعه کنند، اما این موضوع در افرادی که در حال درمان و تحت نظر دندانپزشک هستند امکان دارد بیشتر انجام شود. به طور کل می توان گفت رادیولوژی دندان برای موارد زیر استفاده می شود:

• بررسی مشکلات کلی از قبیل پوسیدگی دندان(حتی در مراحل ابتدایی که بدون عکس رادیولوژی غیر قابل تشخیص است)، خرابی ریشه، بررسی تغییر رنگ دندان ها، بررسی دندان های نهفته مثل دندان عقل
• بررسی آسیب های تروماتیک مثل شکستگی دندان و استخوان
• بررسی دندان ها قبل از انجام کارهای درمانی مثل ارتودنسی، عصب کشی، کشیدن دندان و یا انجام ایمپلنت و همچنین قبل از انجام جراحی فک و چانه
• بررسی بیماری های لثه، انواع کیست ها و تومور ها و آبسه و عفونت ها
• بررسی نحوه رشد دندان ها و استخوان های فک در کودکان
• همچنین رادیوگرافی دندان امکان دارد برای بررسی و پیگیر های بعد از درمان نیز استفاده شود.

آمادگی های قبل از انجام رادیولوژی دندان

قبل از این تصویربرداری نیاز به آمادگی خاصی نیست، تنها کاری که باید انجام دهید قبل از مراجعه دندان های خود را مسواک بزنید. فقط در صورتی که احتمال بارداری می دهید حتما پزشک و کارشناسان تصویربرداری را مطلع کنید.

نحوه ی انجام رادیولوژی دندان

رادیولوژی دندان تنها چند دقیقه زمان می برد و قبل از انجام تست از شما خواسته می شود تمام اشیا فلزی از جمله زیور آلات، عینک، کلید و ... را از خود دور کنید.
جلیقه سربی محافظی به شما داده می شود که باعث میشود از بدن شما در مقابل اشعه ایکس محافظت شود.

خطرات و عوارض انجام رادیولوژی دندان

در رادیولوژی دندان هرچند از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می شود اما میزان دوز این اشعه بسیار پایین است و خطر ی بیماران را تهدید نمی کند و میزان این اشعه در رادیولوژی دیجیتال کمتر هم می باشد. که همین میزان بسیار اندک اشعه هم با استفاده از روپوش سربی که بر روی سینه فرد قرار میگیرد کنترل می شود، در افراد دارای مشکلات تیروئیدی برای جلوگیری از وارد اشعه به ناحیه گردن و غده تیروئید، گردنبد محافظ سربی هم داده می شود.
شاید این سوال برای شما ایجاد شود که کارشناس تصویربرداری چرا در حین انجام تست اتاق را ترک می کنند به این دلیل که آن ها در تمام طول روز در معرض اشعه هستند که این کار برای جلوگیری از قرار گرفتن مداوم آن ها در برابر اشعه است.

انواع رادیولوژی دندان

تفاوت انواع رادیوگرافی دندان در نمایی است که تصویربرداری انجام می شود، رادیوگرافی از دهان و دندان، بر اساس محل قرار گیری منبع اشعه دو دسته کلی
• داخل دهانی
• خارج دهانی
تقسیم می شوند، که البته نوع داخل دهانی رایج تر و پر کاربرد تر است.

انواع رادیولوژی داخل دهانی

Bitewing (بایت وینگ): در این تکنیک فیلم رادیولوژی درون هولدر مخصوص قرار می گیرد و درون دهان بیمار قرار میگیرد و از بیمار خواسته می شود آن با دندان های خود آن را نگه دارد. معمولا دندان های 4 تا 7 بیمار توسط این روش بررسی می شوند. با این روش می توان وضعیت لثه، تاج و پوسیدگی و حفره های بین دندان های شماره 4 تا 7 را بررسی کرد.

Periapical (پری اپیکال): در عکس تک دندان یا پری اپیکال برای بررسی دقیق هر دندان از ریشه تا تاج دندان و حتی استخوان های متصل به دندان کاملا مشخص است، و برای بررسی مشکلات فک، لثه، شکستگی دندان، آبسه تومور و عفونت و مشکلات استخوان متصل و مربوط به آن دندان استفاده می شود.
در این روش هم فیلم درون هولدر مخصوص قرار میگیرد و با توجه به زاویه دندان درون دهان بیمار قرار می گیرد و از بازتاب اشعه عکس کامل دندان گرفته می شود.

Occusal (اکوزال): در این تکنیک از بیمار خواسته می شود دهان خود را بسته نگه دارد، دندان های بالا و پایین را روی هم قرار دهد، در این نوع تصویربرداری نحوه قرار گرفتن دندان ها رو هم بررسی می شوند.

انواع رادیولوژی خارج دهانی

(OPG): Ortho Pantoma Gram که پانورکس (Panorex) هم به آن گفته می شود یک نگاه پانورامیک از فک دارد، ابزاری تشخیصی و سریع است که در کمتر از 30 ثانیه با استفاده از اشعه ایکس نمای کلی از فک بالا و پایین، دندان ها، سینوس های فک فوقانی و مفاصل بین فک ها برای دندان پزشکان و جراحان فک و صورت نمایان می سازد.

در یک تصویر opg با کیفیت مناسب، تصویر فک بالا، فک پایین، دندان های داخل فک بالا و پایین که شامل تاج و ریشه و بافت لثه میباشد، مسیر عصب در فک تحتانی، سینوس های ماگزیلاری، راه های هوایی بینی، سوراخ گوش ها، زایده راموس فک تحتانی، مفصل Tmj، و حتی قسمتی از مهره های گردن قابل مشاهده است.

Tomography(توموگرافی): در این تکنیک تصویربرداری یک برش خاص از محل مورد نظر نمایش داده می شود و مابقی لایه ها تار دیده می شوند، برای تصویربرداری از جاهایی مناسب است که سخت قابل تصویربرداری هستند و یا توسط قسمت های دیگر

Cephalometry(سفالومتری): برای اندازه گیری و بررسی جمجمه، فک و صورت از نیم رخ رادیوگرافی انجام می شود به خصوص قبل از انجام ارتودنسی

Sialography(سیالوگرافی): در این شیوه تصویربرداری قبل از انجام تست ماده رنگی حاجب در غدد بزاقی تزریق می شود تا در تصویربرداری واضح دیده شوند تا مشکلاتی از جمله اختلالات غدد بزاقی ، اختلال خشکی دهان (که موجب پوسیدگی خرابی دندان ها می شود) را می توان بررسی کرد.

هزینه عکس دندان در سال 1402

هزینه انجام عکس دندان (OPG) در مراکز مختلف، به گونه های متفاوت است اما در مرکز تصویربرداری رازی این تست در سال 1402 باتعرفه رسمی وزارت بهداشت انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما از طریق همین سایت در ارتباط باشید.

کلام آخر

در این مطلب با دلایل انجام رادیوگرافی دندان، عوارض و خطرات آن و همچنین درباره انجام رادیولوژی دندان در دوران بارداری آشنا شدیم. مرکز تصویربرداری رازی(رادیولوژی و سونوگرافی دکتر علیزاده) کلیه عکس دندان توسط دستگاه OPG برند Planmeca که از جدید ترین و بهترین دستگاه های موجود است همه روزه قابل انجام است، برای دریافت نوبت می توانید با شماره های مرکز که در زیر آماده است، تماس حاصل فرمایید و یا از طریق واتس اپ با شماره 09378210350 ارتباط برقرار کنید. همچنین از طریق سایت و یا دایرکت اینستاگرام هم می توانید اقدام به دریافت نوبت فرمایید.

سوالات متداول

آیا عکس دندان برای تشخیص مشکلات دندانی مفید است؟

بله، عکس دندان برای تشخیص مشکلات دندانی بسیار مفید است. با استفاده از عکس دندان، دندانپزشک می تواند به راحتی مشکلات مانند پوسیدگی، ترمیم های نامناسب، سوراخ های دندان و غیره را شناسایی کند. همچنین با استفاده از عکس دندان، دندانپزشک می تواند برای برنامه ریزی طرح درمان بهتر از قبل، اطلاعات دقیق تری در اختیار داشته باشد.


آخرین مطالب

نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات