شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972

سونوگرافی تیروئید بهترین روش‌ برای تشخیص بیماری‌های تیروئیدی

آدرس

تهران شهرری، خیابان فداییان اسلام، روبروی بیمارستان فیروزابادی، کوچه پیلغوش پلاک ۲۷

02155932972
alizadehradiology@gmail.com

ساعت کاری

شنبه - چهارشنبه8 الی 21
پنجشنبه8 الی 21
جمعهتعطیل
سونوگرافی تیروئید بهترین روش‌ برای تشخیص بیماری‌های تیروئیدی

سونوگرافی تیروئید بهترین روش‌ برای تشخیص بیماری‌های تیروئیدی

سونوگرافی تیروئید- راهی ساده برای درک بهتر بیماری‌های تیروئیدی. آیا می‌دانید سونوگرافی تیروئید چگونه به تشخیص بیماری‌های تیروئیدی کمک می‌کند؟ در این صفحه، با نحوه استفاده از سونوگرافی تیروئید آشنا شوید و یا نوبت سونوگرافی تیروئید در تهران دریافت کنید

سونوگرافی تیروئید چیست؟

سونوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از امواج فراصوتی، تصاویری از داخل بدن تولید می‌کند. این روش بسیار امن و غیرتهاجمی است و برای تشخیص و پیگیری بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای سونوگرافی، بررسی انواع بیماری‌های تیروئید است.
تیروئید یک غده مهم در بدن است که هورمون‌های تیروئید را ترشح می‌کند. این هورمون‌ها برای تنظیم فعالیت‌های بدنی مانند متابولیسم، رشد و تکامل بدن، تنظیم شدن فشار خون، تعادل آب و الکترولیت و تنظیم شدن شدت و مدت زمان استراحت و فعالیت عضلانی مهم هستند. برای بررسی تیروئید، سونوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری است که به کمک آن می‌توان غده تیروئید را بررسی کرد و انواع بیماری‌های آن را تشخیص داد.

نحوه انجام سونوگرافی تیروئید

سونگرافی تیروئید پزشکان متخصص رادیولوژِ و سونوگرافی انجام می‌شود. مراحل انجام این روش عبارتند از:
آماده‌سازی بیمار: بیمار باید در موقعیت مناسب برای انجام سونگرافی قرار گیرد و مواردی مانند عدم استفاده از لوسیون و عطر و ... باید رعایت شود.
استفاده از ژل مرطوب کننده: تکنسین ژل مرطوب کننده را روی ناحیه تیروئید می‌مالد تا امواج صوتی بهتر منتقل شوند.
در سونوگرافی تیروئید، با استفاده از یک مبدل سونوگرافی، امواج فراصوتی به غده تیروئید فرستاده می‌شود و با بازتابی از بافت‌های داخلی غده، تصویری از آن دریافت می‌شود.
در این تصویر، شکل و اندازه غده، تعداد و اندازه نودهای تیروئید و نوع و شدت فعالیت آن‌ها مشخص می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از سونوگرافی، محل و شدت احتمال وجود سرطان در غده تیروئید را نیز بررسی کرد.

موارد کاربرد سونوگرافی تیروئید

در برخی موارد، نودهای تیروئیدی می‌توانند به گونه‌ای بزرگ شوند که باعث ایجاد علائم ناخوشایندی شوند. در این موارد، سونوگرافی می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های تشخیصی مفید باشد. با انجام سونوگرافی، می‌توان جمعیت و اندازه نودهای تیروئید را بررسی کرد و در صورت لزوم، برای انجام بیشتر بررسی‌ها، به تست های بیوپسی یا آزمایش خون رجوع کرد.

در کل، سونوگرافی تیروئید یکی از روش‌های مهم برای بررسی غده تیروئید و تشخیص بیماری‌های آن است. با استفاده از این روش، می‌توان نودهای تیروئیدی را شناسایی کرد و در صورت لزوم، برای انجام تست‌های بیوپسی یا آزمایش خون، بیمار را به پزشک مربوطه معرفی کرد. همچنین سونوگرافی تیروئید یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است که برای بیمارانی که از آنفولانس، بارداری یا افرادی با اضطراب شدید رنج می‌برند، بسیار مناسب است.

مزایا و محدودیت‌های سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید همانند سایر روش های تصویربرداری مزایا و محدودیت‌هایی دارد.
مزایای این روش عبارتند ازعبارتند از:
عدم استفاده از اشعه X: در مقایسه با روش‌های تصویربرداری دیگر مانندCT scan ، سونوگرافی تیروئید از اشعه X استفاده نمی‌کند و برای بیمار ایمن‌تر است.
غیرتهاجمی بودن: این روش تصویربرداری بدون نیاز به تزریق ماده نشان‌دهنده یا انجام جراحی است. بنابراین، برای بیمارانی که از ترس از عمل جراحی رنج می‌برند، مناسب است.
اما همچنین محدودیت‌هایی نیز دارد، مانند:
محدودیت در دیدن بافت‌های عمیق‌تر: سونگرافی تیروئید قادر به دیدن بافت‌های عمیق‌تر تیروئید نیست و در برخی موارد، نیاز به روش‌های تصویربرداری دیگری مانند CT scan ممکن است، به طور مثال در مواردی که نودهای تیروئیدی بسیار بزرگ شده‌اند، سونوگرافی ممکن است کمک نکافی باشد و نیاز به تست‌های تصویربرداری دیگری مانند توموگرافی (CT) یا مغناطیسی (MRI) باشد.
همچنین، سونوگرافی تیروئید نیازمند تخصص و تجربه پزشکی است که به خوبی بتواند تصاویر حاصل از آن را تفسیر کند. بنابراین، برای انجام این روش، بهتر است به مرکز تصویربرداری مراجعه کنید که تجربه کافی در انجام سونوگرافی تیروئید دارد.

کلام آخر

در کل، سونوگرافی تیروئید یک روش تشخیصی مهم برای بررسی غده تیروئید و تشخیص بیماری‌های آن است. این روش غیرتهاجمی و بدون درد است و می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید در تشخیص و پیگیری بیماری‌های تیروئید، از جمله سرطان تیروئید، مورد استفاده قرار گیرد. بهتر است برای انجام سونوگرافی تیروئید، به پزشک تخصصی مراجعه کنید تا بتوانید نتیجه دقیقی درباره وضعیت تیروئید خود بدست آورید.
خوشبختانه مرکز تصویربرداری رازی به‌عنوان یکی از بهترین مرکز سونوگرافی در شهرری و جنوب تهران با کادر حرفه‌ای و تجهیزات به‌روز خود امکان انجام این نوع سونوگرافی را برای همگان دارد.