شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972
جامع ترین مرکز تصویربرداری
در جنوب تهران
تجهیزات پزشکی روز دنیا
پزشکان و کادر پرسنلی مجرب
طرف قرار داد بیمه های پایه
تامین اجتماعی - خدمات درمانی - نیروهای مسلح

فیبروم چیست؟

خانه > مقالات > فیبروم چیست؟
فیبروم چیست؟

فیبروم چیست؟

تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) که از جنس بافت های میومتر(عضلانی) بدن را فیبروم گویند و در نواحی مختلف بدن امکان به وجود آمدن دارند. یکی از مناطق رایج بدن برای رشد فیبروم ها دستگاه تولید مثل زنان است مثل تخمدان ها و رحم. در ادامه به توضیح فیبروم رحم و اینکه چه کسانی بیشتر در معرض فیبروم هستند،انواع فیبروم، علائم و نشانه های فیبروم رحم و تخمدان، شیوه های تشخیص و درمان آن خواهیم پرداخت.

فیبروم رحمی چیست؟

رحم قسمت ضخیمی از مجاری تناسلی زن بوده که بین لوله رحم و واژن قرار دارد. جداره رحم سه لایه دارد؛ لایه داخلی آن اندومتریوم، لایه میانی یا میومتر و لایه بیرونی (سروز یا پریمتریوم)؛ فیبروم ها معمولا بسته به موقعیتی که در رحم دارند به سه دسته فیبروم ساب سروزال، فیبروم اینترامورال(شایع ترین نوع فیبروم) و فیبروم ساب موکوزال طبقه بندی می شوند.
در حال حاضر تخمین زده می شود حدود 20 تا 50 درصد زنان دچار فیبروم رحمی هستند فیبروم زنان 30 تا40 ساله بیشتر از سایرین تحت تاثیر قرار میدهد و بعد از سن یائسگی این آمار کمتر میشود.

علائم فیبروم

فیبروم ها بسته به اینکه در کدام‌ قسمت رحم باشند(هرچه به لایه درونی رحم یا همان اندومتر نزدیک تر باشند علائم شدید تری دارند) و بسته به اینکه چقدر رشد و پیشرفت کرده باشند و همچنین بسته به اندازه آن، علائم مختلفی دارد، البته برخی از زنان مبتلا به فیبروم هیچ علامتی ندارند یا فقط علائم خفیف دارند، در حالی که اکثر زنان مبتلا به فیبروم علائم شدید و غیرقابل تحملی دارند به این دلیل که با بزرگ شدن فیبرومها یا همان میوم ها خون رسانی به آن ها کم می شود و باعث نکروز یا مرگ سلولی می شود که منجر به درد می شود. گاهی اوقات فیبروم ها امکان دارد تبدیل به نوع سرطانی و بدخیم شوند و یا توده های بدخیم رحمی شکل فیبروم ها را تقلید میکنند.

اما به طور کلی علائم رایج فیبروم رحمی عبارتند از:

قائدگی های طولانی مدت
خون ریزی های غیر طبیعی بین دوره های قائدگی
درد لگن
تکرر ادرار
درد کمر
درد هنگام مقاربت
ناباروری

راه های تشخیص فیبروم

در هنگام معاینه لگن فیبروم ها ممکن است هنگام لمس تشخیص داده شوند اما تشخیص دقیق آن ها توسط ابزارهای تصویربرداری امکان پذیر است، مثل سونوگرافی شکم و لگن، سونوگرافی های واژینال، و گاهی میوم ها رسوب کلسیم دارند که با عکس رادیولوژی و سی تی اسکن میتوانند دیده شوند اما نمیتوان به طور دقیق موقعیت آن ها تشخیص داده نمیشود. و اما بهترین و روش تشخیص MRI است که با آن علاوه بر موقعیت دقیق فیبروم، سایز آن و همچنین میزان چسبندگی رحم به بافت ها و اندام های مجاور مثل مثانه، کلیه و روده هم بررسی میشود.

چه کسانی در معرض خطر فیبروم هستند؟

با اینکه دلیل دقیق ایجاد فیبروم هنوز مشخص نیست اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کسانی که هورمون های استروژن و پروژسترون آن ها زیادتر است مستعد فیبروم هستند و پس از سن یائسگی که سطح این هورمون ها کاسته می شود میزان رشد فیبروم کاسته می شود.
شایان ذکر است افرادی که دارای سبک زندگی کم تحرک، استرس زیاد و اضافه ‌وزن هستند، بیش از سایرین مستعد ابتلا به فیبروم هستند.

درمان فیبروم

درمان فیبروم به سایز و علائم و شکایت های درد بیمار و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. اما در کل می توان شیوه های درمان را به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم کرد.
در شیوه های جراحی، اگر زن در سن باروری و قصد فرزند آوری داشته باشد با استفاده از عمل میوکتومی (برداشتن فیبروم بدون خارج کردن رحم) اقدام به درمان بیمار می کنند. اما اگر زن در سن باروری نباشد و و شرایط بیمار و سایز رحم و میزان چسبندگی فیبروم به رحم زیاد باشد جراحی هیستروکتومی انجام می شود که در طی این جراحی علاوه بر فیبروم رحم نیز خارج می شود.
از شیوه های درمان های غیر جراحی فیبروم میتوان به داروها و آمبولیزاسیون شریان رحمی (بستن شریان رحمی) اشاره کرد. در آمبولیزاسیون شریان رحمی مواد لخته کننده به داخل شریان فیبروم رحم تزریق می شود که باعث می شود اکسیژن و خون رسانی به فیبروم کاسته شود و در نتیجه فیبروم کوچک و غیر فعال شود.
روش غیر تهاجمی دیگری برای درمان فیبروم سونوگرافی فوکوس است اما نه به معنای سونوگرافی معمولی که میدانیم، در این روش که از شیوه های نسبتا جدید و کم تهاجمی محسوب می شود امواج فرا صوت را با فرکانس های بالاتر به صورت متمرکز به نقطه مد نظر پرتاب میشود که باعث می شود سلول های فیبروم از بین بروند.

فیبروم در دوران بارداری

فیبروم در دوران بارداری، اغلب اوقات علی رغم مشکلات و سختی هایی که برای مادران ایجاد می کند برای جنین ایجاد نمی کند.اما گاهی اوقات هم می تواند منجر به مشکلاتی در رشد جنین یا باعث ایجاد مشکلاتی مثل زایمان زودرس شود.
زنان مبتلا به فیبروم در دوران بارداری احساس درد ناحیه شکم، سنگینی بیشتر ی را تجربه می کنند. و همچنین فیبروم باعث می شود به احشا مادر فشار وارد شود.

تشخیص فیبروم در مرکز تصویربرداری رازی(رادیولوژی و سونوگرافی دکتر علیزاده) با استفاده از سونوگرافی های شکم و لگن و سونوگرافی های داخلی و سی تی اسکن و همچنین ام آر آی انجام پذیر است در این مرکز تمامی خدمات توسط تیم پزشکی متخصص و فوق تخصص خانم و آقا، پرسنل مجرب و به روز ترین تجهیزات پزشکی قابل انجام است.


آخرین مطالب


نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات