شنبه تا چهار شنبه 8 الی 21 | پنجشنبه 8 الی 21
02155932972
جامع ترین مرکز تصویربرداری
در جنوب تهران
تجهیزات پزشکی روز دنیا
پزشکان و کادر پرسنلی مجرب
طرف قرار داد بیمه های پایه
تامین اجتماعی - خدمات درمانی - نیروهای مسلح

تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین با سونوگرافیNT

خانه > مقالات > تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین با سونوگرافیNT
تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین با سونوگرافیNT

تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین با سونوگرافیNT

سونوگرافی ان تی (Nuchal Scan یا Nuchal Translucency) یکی از غربالگری های مهم دوران بارداری است که توسط آن احتمال ناهنجاری های کروموزومی جنین مثل سندروم داون، سندرم پاتو، تریزومی13 و یا تریزومی 18 و ... بررسی می شود.

سونوگرافی NT چیست؟

سونوگرافی NT روشی برای بررسی نقایص ژنتیکی و کروموزومی جنین است، در این سونوگرافی پارامتر مهم ضخامت مایع زیر پوست پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. از بین ناهنجاری های ژنتیکی سندروم داون از بقیه شایع تر است و میتواند مشکلاتی نظیر کوتاه بودن عمر، نقایص قلبی، ناتوانی های ذهنی، مشکلات بینایی و شنوایی برای فرد به همراه داشته باشد.
ضخامت مایع زیر پوست پشت گردن جنین را در حالتی که سرش در راستای ستون فقراتش باشد اندازه گیری می شود که اندازه گیری کاذب اعلام نشود.
مطالعات نشان می دهد در جنین‌هایی که میزان ضخامت مایع پشت گردن بیش از مقادیر طبیعی است، احتمال بروز ناهنجاری کروموزومی، نقایص و بیماری های قلبی و بسیاری از سندروم های ژنتیکی زیادتر است.
اندازه نرمال NT به طور میانگین در حدود 2.18 میلی متر است و مقدار بیش از این خطر ناهنجاری های کروموزومی و ژنتیکی جنین را افزایش می دهد. طبق مطالعات 13 درصد از جنین ها با مشکلات کروموزومی، اندازه گیری NT آن ها بیش از 2.5 میلی متر ربوده است. بنابراین برای بررسی کامل و دقیق این غربالگری همزمان با آزمایش مارکر های موجود در خون (در همان روز انجام سونوگرافی NT) به صورت زیر انجام می گردد.
جواب سونوگرافی NT، جواب آزمایش های خون انجام شد به همراه سن مادر وارد نرم افزار های تعیین ریسک برای بیماری های ژنتیکی می گردد.پس از تعیین درصد ریسک احتمالی مادر جهت ادامه غربالگری ها به پزشک ارجاع می گردد.
در صورت کم بودن خطر بیماری های کروموزومی به طور مثال در صورت اینکه ریسک تعیین شده برای سندروم داون برابر با یک به 500 باشد یعنی از هر 500 مادر باردار با آزمایش و سونوگرافی مشابه یک نفر دچار سندروم داون می باشد، در شرایط این چنینی ادامه غربالگری ها به صورت روتین انجام می پذیرد.

غیر طبیعی بودن نتیجه سونوگرافی NT

در صورت بالا بودن ریسک تعیین شده به طور مثال در صورت اینکه ریسک تعیین شده برای سندروم داون برابر با یک درصد(1%) باشد یعنی از هر 100 مادر باردار با آزمایش و سونوگرافی مشابه یک جنین دچار سندروم داون شده است، در شرایط این چنینی مادر جهت سونوگرافی های تکمیلی، نمونه برداری و آمنیوسنتز (بررسی مایع دور جنین) ارجاع می گردد.
با توجه به توضیحات فوق این خطر هرگز صفر نمی شود و هرگز نمی توان صد در صد گفت جنین دچار سندروم داون می باشد یا خیر.

غیر طبیعی بودن نتیجه سونوگرافی NT

زمان انجام سونوگرافی NT

این سونوگرافی مهم در سه ماهه اول بارداری و عموما بین هفته ی 11 تا 13 هفته و 6 روز انجام می شود، و بهترین زمان انجام آن هفته 12 است.

هدف از انجام سونوگرافی NT

علاوه بر بررسی احتمال ناهنجاری های ژنتیکی مثل: سندروم داون، سندروم پاتو، سندروم ادواردز و... در این سونوگرافی، می توان تاریخ زایمان را نیز به طور دقیق پیش بینی کرد(همراه داشتن نتیجه سونوگرافی NT در مراجعات بعدی الزامی است.)
و همچنین می توان اعضای بدن جنین (مانند سر و قلب) را به طور اجمالی و اولیه بررسی کرد هرچند جنین در این مرحله هنوز کوچکتر از آن است که بتوان اعضای بدن را با جزئیات بررسی کرد. ممکن است مسائلی مانند نقایص قلبی وجود داشته باشد که در این سونوگرافی قابل مشاهده نباشند، اما در سونوگرافی هفته 18-22 به طور کامل بررسی خواهند شد.

تعیین جنسیت در سونوگرافی NT

در سونوگرافی NT امکان تشخیص جنسیت جنین با دقت 60 الی 70 درصد ممکن می باشد هرچند تایید تشخیص با دقت 100 درصدی انجام سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم لازم می باشد.

استخوان تیغه بینی(NB) در سونوگرافی NT

در سونوگرافی NT دیده شدن یا نشدن تیغه بینی یا همان Nasal Bone هم بسیار مهم است.
همانطور که زیاد بودن ضخامت NT میتواند نشانگر احتمال وجود ناهنجاری های کروموزومی باشد دیده نشدن استخوان تیغه بینی هم می تواند دال بر این مشکل باشد.

کلام آخر

همانطور که در بخش های بالا گفته شد انجام سونوگرافی NT علاوه بر تشخیص سلامت جنین ، برای تعیین تاریخ دقیق زایمان نیز مورد استفاده قرار میگیرد و انجام آن نه تنها برای همه ی مادران باردار الزامی است بلکه برای مادران بالای 35 سال و مادرانی که در زایمان های قبلی فرزندی با ناهنجاری های مادرزادی و ژنتیکی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود فردی با این ناهنجاری ها دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. توصیه می شود برای انجام این سونوگرافی در انتخاب مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دقت ویژه ای شود.


آخرین مطالب


نظر خود را در مورد این مقاله به اشتراک بگذارید


لیست نظرات